zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Uruguay - fotovoltaická energie

12.05.2013
Solární energie
Uruguay - fotovoltaická energie

Uruguayská vláda by měla do konce března vyhlásit program na rozvoj fotovoltaické energetiky. Připravovaný prezidentský dekret bude státní energetickou společnost UTE autorizovat k podpisu investičních kontraktů s privátními dodavateli na výstavbu fotovoltaických elektráren.

Celkový instalovaný výkon fotovoltaického projektu bude 200 MW. Kontrakty na dodávku slunečné elektrické energie se budou uzavírat na 25 let se zárukou výkupní ceny za 1 MWh ve výši kolem 90 USD.

Zahraniční uchazeči o uvedenou investici do fotovoltaické energetiky budou mít od vyhlášení licitace asi 4 měsíce na předložení svých projektů. Předkládané návrhy by z technických důvodů neměly překročit limit 50 MW instalovaného výkonu na jednotlivé fotovoltaické pole. Sluneční podmínky v Urugauyi umožňují generaci až 5 kW/m2 plochy, jsou tedy srovnatelné s podmínkami na jihu Španělska.

Uruguay podle místních zdrojů usiluje o nejlevnější produkci fotovoltaické energie v regionu. Podobně je tomu i v případě výstavby větrných elektráren, kde Uruguay usiluje o výrobu elektrické energie za co nejnižší ceny. Úspěch výstavby fotovoltaických elektráren má zaručit údajně zejména propadající se cena fotovoltaických panelů na světových trzích, proto jejich instalace musí být finančně výhodná. Pro některé země se může jednat o výhodnou příležitost k odprodeji panelů, které jsou za současných cenových nabídek v jiných regionech neprodejné, pro jiné výrobce zase o příležitost uplatnit své zboží, jehož výrobní cena prudce klesá, na nových trzích.

Uvedené opatření bude konkrétním krokem uruguayské vlády v souladu s programem "Plan solar" iniciovaným v říjnu 2012. Tato iniciativa měla prioritně podpořit instalaci individuálních rodinných solárních panelů na ohřev vody a nedávno byla rozšířena o instalaci fotovoltaických panelů. Pro instalaci obou systémů vláda přislíbila individuální dotace a pevnou paušální sazbu za odběr elektrické energie ve výši 35 USD měsíčně.

Současná struktura výroby elektrické energie je z největší části tvořena ropou a jejími deriváty (až 48,2 %), podíl biomasy je 31,7 %, větrná a vodní energetika tvoří 17,6 %, zemní plyn 1,6 %, importovaná energie tvoří 0,8 % a uhlí a koks se podílí na výrobě elektřiny jen z 0,1 %. V souladu s krátkodobými cíli uruguayské vlády do roku 2015 má podíl obnovitelných zdrojů elektrické energie na její výrobě dosahovat 25 %. K tomu má přispět i rozvoj fotovoltaické energetiky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí