zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kam na jarní vycházku? Do zahrady Kinských

21.04.2013
Urbánní ekologie
Kam na jarní vycházku? Do zahrady Kinských

Zahrada Kinských

Petrin- park101010_040

Pod petřínských vrchem nalezneme mnoho míst určených k příjemným procházkám. Zahrada Kinských nabízí návštěvníkům nejen překrásnou přírodu, ale především mnoho staveb a objektů, které zahradu dotvářejí k dokonalosti. Při procházkách klikatými cestičkami uvidíte pískovcové skály, vyhlídky, jezírka, vodopády, tekoucí schody, pravoslavný kostelík, dětské hřiště a další přírodní krásy.

Historie areálu:Petřín - zahrada Kinských
Na místě současné zahrady Kinských se nejprve rozprostíraly lesy, které byly ve dvanáctém století nahrazeny vinicemi. Tyto pozemky se postupem času začaly stávat součástí usedlostí či dvorů. V roce 1828 prostory, kde se současný park rozprostírá, zakoupila matka knížete Rudolfa Kinského, paní Růžena Kinská. V témže roce započal Rudolf Kinský na pozemcích se stavbou překrásného letního sídla s rozsáhlou zahradou. O návrh zahrady a jeho realizaci se postaral hospodářský ředitel rodiny, pan František Höhnel. Stavba letohrádku byla ukončena v roce 1831.

Skleníky a další budovyPetřín - zahrada Kinských jezírko s Lachtanem
Následně poté došlo také k úpravám zahrady. Především zde byly vytvořeny mnohé cestičky, byly vysazeny stromy a jiné dřeviny, vybudována byla také skoro čtyři sta metrů dlouhá štola. Dále byly v zahradě vytvořeny dva rozsáhlé rybníky, které od sebe byly odděleny vodopádem. V areálu zahrady byly vystavěny mnohé stavby, které sloužili především jako technické zázemí či pro správu komplexu. Byla vybudována například vrátnice, kočárovna, domy pro zaměstnance, technické prostory a v neposlední řadě množství skleníků pro pěstování exotických rostlin.

Druhá stavební etapa
Stavba zahrady byla v roce 1836 přerušena, neboť její majitel Rudolf Kinský tragicky zahynul. Po několikaleté odmlce v pracích začala pokračovat jeho žena Vilemína Kinská. Její zásluhou byla zahrada v letech 1848 a 1849 zvětšena o horní část vrchu, neboť k ní byla připojena usedlost Husinka a Štikovka. V osmdesátých letech devatenáctého století byla realizována přestavba nedalekého kostela svatého Gabriela s klášterem benediktinek, a proto došlo díky přestavbě k prodeji hospodářské části zahrady pro potřeby řádu.

Doporučená trasa Kinského zahradou zde klikněte

Zahrada se začíná rozrůstatPetřín - zahrada Kinských - kostelík sv. Michala
Od roku 1903 se do lidského podvědomí dostal i letohrádek Kinských, neboť byly do jeho prostor převezeny sbírky národopisného oddělení zemského muzea. Následně došlo k dalším změnám, kdy se zahradní stavení změnilo na restauraci a do zahradní kočárovny byly umístěny sbírky zemědělského muzea v Praze. V roce 1914 byl do zahrady umístěn pomník herečky Hany Kvapilové, ve kterém je umístěna urna s bělčiným popelem. Roku 1929 byla zahrada obohacena o dřevěný kostelík svatého Michala, který byl rozebrán a přivezen z Podkarpatské Rusi. Nádherná jezírka a rybníky v areálu zahrady byla doplněna o sochy a jiné plastiky, jako například socha lachtana od Jana Laudy v horním rybníčku.

Popis zahrady
Zahrada Kinských není pouze rovinatá plocha, rozprostírající se kolem letohrádku. Je především tvořena svahem, táhnoucí se vzhůru až k Petřínskému vrchu, kde je zahrada v horní části obklopena Růžovým sadem a zahradou Nebozízek. Při procházkách zahradou se setkáte především s tuzemskou vegetací, jako jsou například duby, lípy, buky. Hojně jsou zde také zastoupeny také javory. Dodnes se v zahradě zachovaly prakticky veškeré stavby, o kterých jsme se výše zmiňovali. Prohlédnout si také můžete torza zahradních skleníků, které byly během druhé světové války zničeny.

Kudy zahradu projítPetřín - zahrada Kinských - pískovcové skály
Nejlepší je využít vstupní brány nahoře na vrchu Petřín. Brána je umístěna na cestě mezi Růžovým sadem a Strahovskými kolejemi. Vlevo od brány se dostanete k pískovcovým skalám a dále k Hladové zdi. Cesto vpravo dolů přijdete k hornímu jezírku s lachtanem a dále ke kostelíku sv. Michala. Všechny cesty Vás nakonec dovedou dolů k letohrádku a k východu ze zahrady, který je umístěn na náměstí Kinských.

Zahrada pro dětiPetřín - zahrada Kinských dětské hřiště
Zahrada je jako stvořená pro děti, nejen že nabízí spoustu tajuplných míst a úkrytů. Ale jsou zde ještě dva rybníčky, vodopád a schody po kterých stéká voda. V neposlední řadě dvě dětské hřiště. První najdete na cestě dolů po pravé straně mezi horním a dolním jezírkem. Druhé hřiště se nalézá vlevo u dolního východu ze zahrady.

-

-

Plánek zahrady Kinských

Plánek a popis

1. Vstup do zahrady od Růžového sadu
2. Růžový sad
3. Barokní opevnění
4. Pískovcové skály
5. Hladová zeď
6. Bastion v Hladové zdi
7. Vyhlídka
8. Pozůstatky restaurace
9. Jezírko s lachtanem
10. Sluneční hodiny - Boží muka
11. Schody s tekoucí vodou
12. Pravoslavný kostelík sv. Michala
13. Dětské hřiště
14. Jezírko s Herkulem
15. Letohrádek Kinských - Musaion
16. Zvonička
17. Socha Hany Kvapilové
18. Bývalá kočárovna zvaná Švýcárna
19. Vstup do zahrady z náměstí Kinských

ZDROJ: www.praguecityline.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí