zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstava o myslivosti je v České Lípě největší za poslední léta

30.03.2013
Ekologická dovolená, cestování
Les
Výstava o myslivosti je v České Lípě největší za poslední léta

V českolipském muzeu začíná stěžejní výstava letošního roku nazvaná Adepte cechu Hubertova - Tradice a současnost myslivosti. Zaměřená je nejen na myslivost, ale také využívání lesa, lov zvěře a trofeje. ČTK to dnes řekl ředitel muzea Zdeněk Vitáček.

Pro muzeum je výstava rozsahem i koncepcí největší za několik posledních let. Odpovídá tomu i její umístění, exponáty jsou především v největším a nejreprezentativnějším prostoru muzea, v ambitu bývalého augustiniánského kláštera. Podle Vitáčka nabízí výstava i kuriozity. "Hlavně v oblasti myslivosti jich je spousta. Myslivci vyrábí řadu úžasných věcí, které používají k chovu zvířat, lovu i zpracování zvěře," uvedl Vitáček. Vystavené jsou například fajfky, zbraně, včetně flint ze 17. až 19. století, myslivecké nože nebo pytlácké pasti.
Na výstavě je také unikátní nábytek z přelomu 19. a 20. století, který byl původně na zámku v Zahrádkách na Českolipsku. "Většina nábytku zmizela po roce 1945. Máme tady, co se podařilo zachránit a dohledat na jiných zámcích. Nábytek je zajímavý tím, že se vyráběl z paroží, rohů nebo zubů z divočáků," vylíčil ředitel muzea.

Atraktivní jsou i dioráma představující šlechtický lovecký salonek, pracovnu fořta z přelomu 19. a 20. století a loveckou hostinu. Podle Vitáčka to je ale jen část rozsáhlé výstavy. Návštěvníci uvidí i sbírky trofejí, preparáty zvěře a loveckých psů, hudební nástroje, vzácné obrazy s mysliveckou tematikou nebo myslivecké uniformy a vyznamenání. Výstava zasahuje i do dalších odvětví - historie, dějin umění, literatury, lingvistiky nebo ekologie. "Zápřah výstavy je velký," konstatoval Vitáček.

Výstavu budou provázet konference, přednášky, vystoupení trubačů a soutěže pro děti. Myslivosti věnují v České Lípě i letošní muzejní noc, Den Země či Den zvířat. Vernisáž byla dnes, pro veřejnost bude expozice přístupná od soboty 30. března do 26. října.

Marek Kuntoš

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí