zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energetika Chile

24.04.2013
Energie
Energetika Chile

Patří mezi rychle se rozvíjející odvětví chilské ekonomiky díky konstantně rostoucí spotřebě energie. Poslední roky však došlo ke zpomalení růstu v důsledku absence výstavby nových energetických kapacit (v roce 2012 se výroba elektrické energie zvýšila o 2,7 %). V následujících letech se očekává opětovné oživení konjunktury v této oblasti, i když výstavba nových elektráren naráží na sílící protesty ekologických hnutí.

V Chile existují celkem čtyři navzájem nepropojené rozvodné sítě : Systém SING v 1.a 2. Regionu se podílí na domácím trhu 28 %, SIC, sahající od 3. až po 10. Region, zajišťuje 71 % energie země. Zbylé jedno procento instalované energetické kapacity připadá na Systém Aysén v 11. Regionu a Systém Magallanes ve 12. Regionu.

Výroba i distribuce elektrické energie v Chile je kompletně v soukromých rukou. Celková instalovaná kapacita je 17 536 MW, z toho elektrárny na plyn představují 30 %, vodní elektrárny 34 %, na uhlí 25 %, diesel 8 %, biomasu 2 % a větrníky 1 %. Největším spotřebitelem energie (přibližně 40 % celkové spotřeby) je hornictví a na něj navazující hutnický průmysl.

S ohledem na sucho, které v posledních letech Chile sužuje, klesá podíl energie generované ve vodních elektrárnách, v roce 2012 to bylo již pouze 34 %, tento podíl byl nejnižší za posledních 10 let. Chile nemá jaderné elektrárny a diskuse na toto téma utichly po předloňské katastrofě v japonské Fukušimě.

Hodně se hovoří o výrobě energie z obnovitelných zdrojů, kde značný potenciál (9 000 MW) má voda z řek a enormní (až 200 000 MW) mořská voda. Zatím nicméně neexistuje ekonomicky zdůvodnitelná technologie na její využití.

Zhruba 60 % výroby, přenosu a distribuce elektrické energie v Chile je regulováno státem. U dodávek pro finální spotřebitele do 2.000 kW jsou ceny striktně regulovány. U větších elektrických systémů je volná tvorba cen. Regulační roli na trhu plní státní orgán - Superintendence pro elektrickou energii a pohonné hmoty (www.sec.cl).

ZDROJ: http://www.businessinfo.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí