zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nanogel/aerogel - univerzální izolace

29.04.2013
Ekologické stavění, bydlení
Nanogel/aerogel - univerzální izolace


Aerogel je vysoce porézní křemík. Je to nejlehčí známý a nejlépe izolující pevný, transparentní, anorganický materiál se čtvrtinovým poměrem pevné hmoty. Má výborné izolační vlastnosti všech druhů : tepelnou, akustickou, elektroizolační... má schopnost pohltit všechny druhy energie. Jemná pórovitá struktura zadržuje teplo prostřednictvím vzájemné kolize molekul plynu uzavřených v aerogelu. Využívá se jako izolační materiál vakuově vložený mezi zasklení. hodnoty: U < 0,4 W/m2, a propustnost slunečního záření > 85% /.
Problémem technologie ve vztahu k obecné aplikaci v oknech je optická kvalita průhlednosti přes materiál, t.j. "rozmazaný obraz". I když se tento efekt podařilo za poslední roky minimalizovat, ješte stále nedosahuje kvalitu průhlednosti běžného zasklení.
Produkty s průsvitným charakterem jsou na truhu dostupné, zatím co čirá verze je ve stádiu vývoje.
Jeho komerční verze se vyrábí pod označením Nanogel a jde o hydrofóbní křemík. Je tvořen 97% vzduchu s objemovou hmotností 90g/l. poskytuje 2 až 4násobnou úroveň propustnosti jako ostatní na trhu dostupné materiály (polykarbonát, izolační sklo...), stálé osvětlení bez odrazu či odlesku...

ZDROJ: www.stavmachem.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí