zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Perspektivy elektromobility II

05.04.2013
Ekologická auta
Perspektivy elektromobility II

Perspektivy elektromobility, již tradiční seminář nakladatelství FCC PUBLIC, se konal dne 19. 3. 2013 jako doprovodná odborná akce veletrhu AMPER 2013 v Brně. Seminář informoval o vývoji elektromobility v ČR a ve světě za uplynulý rok a jeho záběr se neomezil jen na automobily na čistě elektrický pohon, ale věnoval se také vozidlům s různými druhy hybridních pohonů a otázkám infrastruktury pro elektromobily.

Jaromír Marušinec, předseda Asociace elektromobilového průmyslu, seznámil posluchače se současným stavem elektromobility a elektromobilní infrastruktury v ČR, s plány pro její další rozvoj, a s předpisy, které rozvoj oblasti ovlivní.

Tomáš Knespl, zástupce skupiny ČEZ, která byla jedním z hlavních partnerů semináře, naznačil představy a plány skupiny ČEZ co se elektromobility a jejího rozvoje v ČR týká.

Miroslav Kuželka ze společnosti ABB, druhého hlavního partnera semináře, se zaměřil na využití elektrobusů v městské dopravě, zvláště pak na různé koncepce jejich dobíjení, kde porovnal současná řešení s historickými.

Martin Hausenbals ve vizionářské přednášce o Autonomní mobilitě předestřel spektrum možných směrů vývoje automobilismu a jejich vlivu na budoucí způsoby zejména osobní přepravy.

Michal Morte z ÚJV Řež ve svém příspěvku představil možnosti optimalizace pohonu elektromobilů na základě uložených informací o vlastnostech trati a s využitím určování aktuální polohy vozidla pomocí GPS.

Roman Smékal ze společnosti GHV Trading zdůraznil důležitost elektrické bezpečnosti v elektromobilitě, zejména při dobíjení. Ukázal, že základem preventivních opatření pro bezpečnost obsluhy je kvalitní monitoring všech elektrických částí vozu a dobíjecího systému, zejména jejich izolačního stavu.

Libor Kozubík, zástupce IBM Global Business Services, zhodnotil a okomentoval pokrok v oblasti akumulátorů pro elektromobily a ukázal perspektivnost elektrochemické soustavy lithium-kyslík.

Martin Hejral, zástupce automobilky Opel, na příkladu vozu Ampera představil strategii značky pro elektromobilní a hybridní segment.

Petr Koláček ze společnosti E.ON ve svém příspěvku zrekapituloval dosavadní čtyři roky projektu E.ON Smart Mobility.

Jakub Špaček, z portálu ekoauta.cz, na závěr zasadil svou přednáškou "Elektromobilita v ČR a v zahraničí" celé téma do nadregionálního kontextu.

Účastníci ještě dlouho po skončení semináře diskutovali o otázkách, které seminář naznačil.

ZDE naleznete většinu přednášek a fotografie ze semináře. Také si můžete prolistovat speciál Perspektivy elektromobility II, kde jsou kromě jiných zajímavostí rozvedena i některá témata prezentovaná na semináři.

Pořadatel: FCC PUBLIC, s. r. o.
Spolupráce a podpora: Terinvest spol. s r. o., Veletrhy Brno, a. s., Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Brno, Asociace elektromobilového průmyslu, Českomoravská elektrotechnická asociace

Hlavní partneři: ABB. s. r. o., ČEZ, a. s.,
Partneři: E.ON, a. s., GHV Trading, s.r. o., Opel
Mediální partneři: Elektrika.tv, Hybrid CZ, HW server, DPS elektronika od A do Z, Technik HN, EnviWeb, All for Power, Technický týdeník, Future Age, Ekoauta.cz, MM průmyslové spektrum

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí