zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Je možné přestavět dieselový motor na LPG?

06.04.2013
Ekologická auta
Je možné přestavět dieselový motor na LPG?

Nápad, přidávat ke vzduchu nasávanému dieselovým motorem plyn a významně tak změnit složení spalované směsi ve válcích, není vůbec nový. Tento systém se používal již před více než 20-ti lety např. v Itálii. Se současnými možnostmi (zejména v oblasti elektroniky a mikroelektroniky) je ale možné posunout funkci systému takřka k dokonalosti.

Jak funguje LPG v naftovém motoru a v čem spočívá princip?

Přestavba diesel motoru na mixování paliv - nafta/LPG je naprosto neinvazivní. Žádný zásah do motoru ani jeho příslušenství není nutný. Přestavba spočívá v osazení reduktoru tlaku plynu (jako u přestavby benzínového motoru) a řídící jednotky plynu. Do sání jsou poté zavedeny výstupy dvou vstřikovačů plynu a na výfukové potrubí (za turbodmychadlo) je osazen EGT senzor (čidlo teploty výfukových plynů).
Vzhledem k poměru spotřeby plynu a nafty cca 20:80 není třeba vozidlo osazovat LPG nádrží s obrovskou kapacitou (a tím i nepříliš skladnými rozměry).

Funkce systému sekvenčního vstřikování a mixování plynu v naftovém motoru, kterému se říká "DIESELGAS"?

Plyn (LPG nebo CNG) je v optimálním množství vstřikován ("vefukován" - jedná se o plynnou fázi) do sacího potrubí dieselového motoru. Na motoru samotném nejsou potřeba žádné úpravy! Vstřikování plynu je řízeno speciální plynovou řidící jednotkou, která ovládá dva plynové vstřikovače. Plyn je vefukován - v závislosti na konstrukci motoru - za váhu vzduchu na sací stranu turba (pokud je jím motor vybaven). Dávkování plynu je řízeno ECU plynu, a to podle zatížení a jízdních režimů motoru. Zásadními veličinami jsou otáčky motoru v kombinaci s hodnotami , které lze z daného motoru snadno získat - např. tlakem sacího potrubí (v případě přeplňovaného motoru), případně údaji o množství nasávaného vzduchu z tzv. "váhy vzduchu" (MAF senzor) v kombinaci s údaji o poloze plynového pedálu. Na základě těchto informací je řídící jednotka plynu schopna dávkovat v různých provozních režimech různě velkou dávku plynu, kterou přidává do vzduchu nasávaného motorem.

Směs plynu, vzduchu a nafty je zapálena standardně vznícením při počátku vstřiku dávky nafty do spalovacího prostoru. Plyn obsažený v nasáté směsi podstatně mění vlastnosti spalované dávky a působí jako katalyzátor hoření. Nejenom že umožní snažší zapálení nafty, ale podporuje také dokonalejší prohoření směsi. Výsledkem je výrazný pokles emisí až o 70% včetně velmi účinného shoření pevných částic. Kromě toho také dochází k poměrně výraznému nárůstu účinného tlaku ve válcích motoru a tím k znatelnému zvýšení točivého momentu a tím také výkonu motoru. Nárůst výkonu může být až 30%(!). Díky tomuto efektu je možná poměrně významná úspora na PHM při provozu takto upraveného motoru a to v rozmezí 10-30% - na stejnou rychlost a stejný náklad stačí méně šlapat na plynový pedál. Vzhledem k tomu, že plyn působí jako katalyzátor nejedná se o pouhou náhradu za úsporu nafty plynem, ale zpravidla je potom celková spotřeba nižší. Kromě toho systém SOLARIS DIESELGAS je schopen emulovat signál snímače tlaku v railu (u motorů comonrail) takovým způsobem, že řídící jednotka motoru sníží velikost dávky vstřiku nafty při chodu motoru na mix nafta/LPG.

Úspora paliva přestavby dieselu na LPG

V praxi je ověřené že čím větší a výkonnější motor, tím větší % úspory. Malé motory které jsou např. v dodávkách fungují také skvěle, ale úspora se u nich pohybuje okolo 10% nárůst výkonu je ale i utěchto motorů velmi výrazný. U kamionů je běžná úspora 25% nehledě na celkový finanční objem úspory při spotřebě která se u tahačů pohybuje okolo 25-35L nafty/100km.

ZDROJ: http://www.mazdaclub.cz/, káceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí