zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vytápění - podceňovaný požírač energií

23.05.2013
Vytápění, zateplení
Vytápění - podceňovaný požírač energií

Zajímavý průzkum nedávno proběhl v sousedním Německu - celých 74 % německých respondentů nevědělo, že největší část výdajů za energie je za vytápění. Téměř 30 % dokonce ani nevidělo, jaké mají na vytápění měsíční náklady. V ČR je pravděpodobně podíl výdajů na teplo výrazně vyšší než v Německu, neboť jsou zde méně izolované domy. Tepelná izolace je přitom jednou z mála investic, která se za dobu životnosti domu mnohonásobně vrátí. Pokud není dům izolován, protopí se několikanásobně více než v případě kvalitního zateplení. A životnost izolací z kamenné vlny je více než padesát let... Zateplení budov může ušetřit více než 50 % nákladů na teplo!

Ekonomické i ekologické analýzy poukazují na neodvratitelný trend zvyšování cen energií. Vytápění budov představuje největší položku ve spotřebě energie domácností a většiny firem, přitom právě teplem se nejvíce plýtvá. Asi proto, že není vidět. Skoro každý zhasne zbytečně svítící šedesátiwattovou žárovku, ale málokdo se pozastaví nad tím, že nedostatečně nebo vůbec nezaizolovanými stěnami, okny a střechou budovy unikají tisíce "joulů". Situace nezatepleného domu navíc není vůbec "radostná", protože kromě vysokých účtů za energii máte v zimě věčný pocit sálání chladu a v létě zase dochází k nadměrnému přehřívání. Vadí vám i hluk, doma se mohou tvořit plísně a venku zatéká pod obvodový plášť, o nevyhovující estetice fasády nemluvě.

Pokud starší dům kvalitně zrekonstruujete a zateplíte, získáte návratnou investici: snížíte spotřebu energie až o 50 %, vytvoříte si podmínky tepelné pohody, protože zvýšíte vnitřní povrchové teploty stěn.

Se zvýšením tepelné setrvačnosti zároveň dojde ke zpomalení ochlazování místností, eliminaci pronikání nadměrného hluku a odstranění hygienických závad. Dům esteticky "prokoukne" a prodlouží se i jeho životnost.

Dosud podceňovaný hluk přitom na celém světě dosáhl neúnosné výše. Zatímco lidské tělo se po tisíce let prakticky nezměnilo, hluk neustále vzrůstal. Naše ucho je na hluk velice citlivé a trvalá zátěž může vyvolat i stresové reakce. Proto je každé opatření či zákon bojující proti neúměrnému hlukovému zatížení přínosem pro lidské zdraví. Pokud např. stěnu zateplíme minerální vlnou Frontrock MAX E tloušťky 100 mm, v rámci systému dosáhneme snížení hluku o 4 dB. Co znamená rozdíl 4 dB? Je to snížení hladiny hluku o více než 50 % oproti předchozí situaci. To znamená, že tato konstrukce pohltí více než 50 % akustické energie, a má tedy výrazně lepší akustické vlastnosti.

ZDROJ: stavnet.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí