zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

I v Brně budou autobusy na plyn

25.04.2013
Doprava
I v Brně budou autobusy na plyn

Brněnský dopravní podnik chce v letech 2014 a 2015 nakoupit 100 autobusů na plyn a v letech 2013 až 2015 postupně 30 článkových trolejbusů. Letos však plánuje ještě především rekonstrukce nekolejových vozidel.

Nákup autobusů na plyn by byl v Brně přelomovou změnou. Sto dvanáctimetrových autobusů by stálo 500 milionů korun a do infrastruktury bychom museli investovat dalších 50 milionů. Tímto nákupem bychom na snížili škodlivé emise ve městě a zároveň bychom zlevnili provoz," vysvětlila Škrancová.
Dopravní podnik uvažuje o tom, že by polovinu pořídil příští rok a druhou polovinu v roce 2015, uvažovaná životnost je 12 let. "V takovém případě bychom ušetřili za dobu jejich životnosti až 140 milionů korun. Předpoklad samozřejmě vychází z aktuálních cen pohonných hmot," doplnila Škrancová. Letos se zatím chystá rekonstrukce 20 autobusů, 14 krátkých a šesti kloubových. Čtyři krátké si podnik udělá ve svých dílnách, zbylé zajistí externí dodavatel. "Rekonstrukcí se prodlouží životnost o deset let a je to o polovinu levnější než nákup nového vozu," uvedla Škrancová. Na konci loňského roku měl dopravní podnik 298 vozů, jejich průměrné stáří bylo 9,4 roku.
S trolejbusy je situace složitější, poslední nové přišly do města v roce 2009. Od té doby se zvýšila přepravní poptávka na linkách 25 a 26, kde v dopravní špičce vypomáhají kloubové autobusy. Nákup nových článkových trolejbusů je tedy prioritou. Za tři roky jich chce nakoupit 30 a snaží se o podporu z evropských fondů, vypsání výběrového řízení na prvních deset je zatím pouze v plánu.
Letos si plánuje zrekonstruovat deset krátkých a tři článkové trolejbusy, jejich životnost se prodlouží o osm let. V minulých dvou letech také nakupoval ojeté vozy z Jihlavy a Hradce Králové, letos koupí z Hradce další čtyři.
Na konci loňského roku dopravní podnik provozoval 144 trolejbusů, jejichž průměrný věk je 16 let

ZDROJ: www.svetprumyslu.cz, ČTK, kraceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí