zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kopřivnice připravuje likvidaci staré skládky kalů

12.04.2013
Sanace, staré zátěže
Kopřivnice připravuje likvidaci staré skládky kalů

Kopřivnice na Novojičínsku připravuje likvidaci staré skládky kalů, která vznikla na západním okraji města v době největšího rozmachu místního průmyslu. Nechá ji takzvaně zapouzdřit, tedy uzavřít do nepropustné těsnicí stěny, která zabrání případnému šíření kontaminace. ČTK o tom informovala kopřivnická mluvčí Lucie Petříčková.

Ludvík Michalec z odboru rozvoje města uvedl, že sanovat se bude technologií vibračního ražení. "Speciální ocelový profil bude v zemině vytvářet tenké lamely, jež budou vyplňovány těsnicí směsí. Následovat bude utěsnění skládky shora pomocí speciálních rohoží a fólií, dále obvodové odvodnění skládky a rekultivace jejího povrchu," uvedl Michalec.

V polovině dubna bude provedena skrývka ornice a počátkem května začne budování těsnicí stěny. Stavební práce by měly být hotové do konce roku. Příští rok se bude kontrolovat, jak opatření fungují.

Petříčková uvedla, že je to letos v Kopřivnici jeden z finančně nejnáročnějších projektů, přestože díky soutěži na dodavatele stavby město značně ušetřilo. Náklady dosáhnou téměř 32 milionů korun, původně se odhadovaly na více než dvojnásobek. Až 90 procent by měla zaplatit Evropská unie a Státní fond životního prostředí, 3,2 milionu korun dá město ze svého rozpočtu.

Rozsah skládek, vzniklých během průmyslového rozvoje v minulém století, mapovala radnice v letech 2010 až 2011 s pomocí pamětníků. Ukázalo se, že jediným vážně kontaminovaným místem je právě tato skládka. Sice se neprokázalo, že by ohrožovala zdraví lidí, radnice ji ale přesto chce raději sanovat, aby se předešlo například případnému znečištění podzemních vod. Na skládce se nacházejí ropné látky, polyaromáty a v menší míře také některé těžké kovy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí