zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

FESTIVAL KRAS - NAŠE SPOLEČNÉ DĚDICTVÍ

13.04.2013
Ekologická dovolená, cestování
FESTIVAL KRAS - NAŠE SPOLEČNÉ DĚDICTVÍ

Vydejte se na výlet za tradiční gastronomií a kulturním dědictvím Moravského a Slovenského krasu! V předposlední dubnovou sobotu v Senetářově vystoupí naše a slovenské folklorní soubory a bude zde přestaven i filmový cestovatelský průvodce jako jeden z výstupů společného projektu spolupráce MAS Moravský kras o.s. a Občianskeho združenia KRAS.

Netradičně propagované kulturní dědictví má otevřít brány novým zážitkům v oblasti venkovského cestovního ruchu v Moravském a Slovesnkém krasu. Protože kras nejsou jenom jeskyně. Jsou to hlavně místní obyvatelé, kteří mu dávají tvář a právě takový si jej i návštěvníci budou pamatovat. Kras je od všech ostatních hor a chráněných území odlišný - a není to v kráse či v krajinném půvabu, ale v tajemství. Lidé z krasu jsou sami nějakým krasem s ponornými toky a neznámými hlubinami. V cestovatelském průvodci vám prozradí některá tajemství krasu a ukáží vám Slovenský a Moravský kras takový, jaký je.

Kdysi dávno kolem se kolem ohně ve vlhkém chladu jeskyně choulila skupinka lidí. Snad měli dobrý den a v ohni se škvařily kapičky tuku z opékaného masa. Možná se ale nezadařilo a polotmou se neslo kručení hladových žaludků. Vchod do jeskyně byl zahrazen velkým balvanem a za ním číhala noc ožívající praskáním větviček, nářkem lovené zvěře a našlapováním měkounkých tlap šelem. Venku nebezpečí a smrt, uvnitř teplo a společenství. Znepokojivé zvuky čichání kolem jeskyně a škrábání drápů bylo třeba přehlušit - praskání dřeva v plamenech k tomu nemohlo stačit. A tak si začali vyprávět příběhy.

Kdysi dávno jsme při vyprávění příběhů sedávali u o ohně. Dnes stačí si sednout k počítači. Prostřednictvím cestovatelského průvodce vám budeme vyprávět příběhy. Od tradičních řemesel, přes gastronomii, historické památky, pohádky a pověsti a zemědělství až k tradičním slavnostem a zvykům. Budeme vám výprávět příběh posledního pravého gemerského zvonkára Jaroslava Bastyúra ze Silice, Marie Pytelové z Kotvrdovic která již od mládí obratně síťuje a během pár minut udělá rukavici, Lajose Mezeie ze Silické Brezové kterému pastevci prozradili výrobu palic a mnohých dalších.

Všechny díly filmového cestovatelského průvodce po Slovenském a Moravském krasu naleznete na www.fleepo.cz/UVOD.swf a na www.youtube.com/user/mkmaska.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí