zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zahájení veřejné konzultace k omezení olova a jeho sloučenin ve spotřebních předmětech

16.04.2013
Chemické látky
Zahájení veřejné konzultace k omezení olova a jeho sloučenin ve spotřebních předmětech

ECHA dne 21. března 2013 zahájila veřejnou konzultaci k omezení olova a jeho sloučenin ve spotřebních předmětech, (publikováno 21. 03. 2013).

Zahájená konzultace potrvá 6 měsíců a uzavře se dne 21. září 2013. Zájemci mohou zasílat své připomínky do 1. června 2013.

Návrh na omezení olova a jeho sloučenin ve spotřebních předmětech byl podán Švédskem v lednu 2013. Olovo se obvykle nalézá v kovových slitinách, pigmentech/barvivech a v menší míře se používá jako stabilizátor v plastech a jako čistý kov. Tento návrh na omezení je zaměřen na předměty, které mohou přijít do kontaktu s dětskými ústy, jako např. dětské ošacení, obuv, doplňky, dekorace vnitřního interiéru a předměty pro sport a volný čas.

Ukazuje se, že olovo může mít bezprahové neurotoxické a neurovývojové účinky, zejména u dětí.

Připomínky k návrhu na omezení a k připojené zprávě mohou zájemci zasílat do 1. června 2013. Zaslané připomínky budou projednány při první diskusi o návrhu během zasedání Výborů pro hodnocení rizik (RAC) a socio-ekonomickou analýzu (SEAC).

Zpráva o navrhovaném omezení poskytuje podkladové informace a zdůvodnění, které zahrnuje popis identifikovaných rizik, informace o alternativách a efektivnost navrhovaného omezení při redukci rizik a nákladů.

Zaslané připomínky vezmou Výbory do úvahy při vypracování konečného stanoviska k návrhu omezení. Předpokládá se, že stanovisko RAC bude k dispozici v prosinci 2013 a stanovisko SEAC v březnu 2014. Následně Evropská komise přijme stanovisko o zahrnutí doplňujícího omezení do nařízení REACH.

Další informace

Informace o zprávě k omezení olova a jeho sloučenin ve spotřebních předmětech

Další informace o postupu omezování podle nařízení REACH

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí