zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Podyjí je vyznačena první část evropské Stezky železné opony

14.04.2013
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
V Podyjí je vyznačena první část evropské Stezky železné opony

V Národním parku Podyjí na Znojemsku byly v uplynulých dnech vyznačeny první kilometry cyklotrasy, která nově přetne Evropu od severu k jihu. Bude 10.000 kilometrů dlouhá a povede místy, kde kdysi kontinent dělila železná opona, tedy hranice mezi socialistickými a kapitalistickými státy. ČTK to dnes řekl Jan Kos z vedení parku. V ČR se po ní turisté projedou od Aše přes jižní Čechy, Moravu až do Břeclavi.

Podyjí bude důležitou zastávkou na stezce. U Čížova se totiž zachovalo 300 metrů hraničního plotu s ostnatým drátem a hláskou, kterou za komunismu využívala armáda k ostraze Československa. Jde o jediný původní úsek železné opony v zemi.

Stezka železné opony je vyznačena modrobílým piktogramem s číslem 13 a hvězdičkami Evropské unie. "V Podyjí je vyznačena, na jižní Moravě od Vratěnína po Břeclavsko bude vytyčena do 15. května," uvedl Kos. V ČR bude měřit 600 kilometrů a v Čechách by měla být vyznačena počátkem příštího roku.

S vyznačením stezky pomohl správě parku Jihomoravský kraj a ekologická Nadace Partnerství. V Podyjí provede turisty nejen Čížovem, ale například údolím Žlebského potoka, zavede je na vyhlídku Králův stolec nebo do vřesoviště Kraví hora.

Stezka bude začínat u Barentsova moře na hranici mezi Ruskem a Norskem a povede až na hranici mezi Bulharskem a Tureckem. Povede místy, které byly 40 let ostře střeženy. Podle ekologů jde o cenné biotopy a komunismus je paradoxně a zcela neúmyslně pomohl ochránit.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí