zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soutěž Města bez smogu - Rozhovor s architektem Pavlem Jurou

14.04.2013
Ekologické stavění, bydlení
Soutěž Města bez smogu - Rozhovor s architektem Pavlem Jurou

Přinášíme vám krátký rozhovor s architektem Pavlem Jurou, který je dalším členem poroty soutěže Města bez smogu. Tento mladý brněnský architekt provozuje vlastní architektonickou praxi a externě vyučuje na Fakultě architektury VUT v Brně.


Kde hledáte inspiraci pro svoji tvorbu?
V jednoduchosti.

Který architekt nebo architektonická škola je pro Vás dlouhodobou inspirací?
Zumthor - Chipperfield - de Moura.

Zaujala Vás v poslední době nějaká stavba v ČR?
Vinařství Sonberk - stavba je pro mne výjimečná svou přirozeností a zaměřením k podstatě věci. Díky tomu nepotřebuje naleštěné detaily, nasvícené vizualizace ani žádné další okrajové či povrchní formality.

Myslíte si, že je využívání technologických novinek (např. TX Active) pro budoucí architekturu přínosné nebo ji naopak svazuje?
Technologie TX Active je bezpochyby přínosná - pokud jedním materiálem vyřešíme nosnou konstrukci, fasádu i kvalitu prostředí v podobě snížení škodlivin, pak jednu technologii, materiál, myšlenku zhodnotíme vícekrát.

V čem spatřujete přínos ideových soutěží, jako jsou např. Města bez smogu, pro studenty oborů architektury a stavebnictví?
Přínos ideových soutěží vidím v několika rovinách. Především je to výborná možnost pro srovnání práce studentů (a do jisté míry tak i kvalit jednotlivých škol architektury) mimo prostředí domácí akademické půdy.

Účastnil jste se jako student architektonických soutěží? Je dnes více takových soutěží a v čem jsou rozdílné oproti dřívější době?
Jako student jsem se podobných soutěží účastnil v polovině 90. let minulého století :-) V současné době je podobných soutěží podstatně více, rozdíl je patrný zejména v technickém provedení soutěžních návrhů a v komunikaci, což lze vnímat jako logický důsledek vývoje IT.

Co byste závěrem poradil nebo popřál našim soutěžícím?
Good luck!

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí