zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Se zateplením a dotačními programy

18.04.2013
Dotace
Vytápění, zateplení
Se zateplením a dotačními programy

Se zvýšením DPH se rozplynul sen o levnějším teple. Situaci mohou zachránit dotační programy.

Výdaje za teplo podle nedávného průzkumu Sdružení EPS ČR tvoří nejčastěji okolo 10 % nákladů na chod domácnosti. Čtvrtina Čechů za ně vydá dokonce přes pětinu měsíčního rozpočtu. Teplo z ústředního vytápění se podle aktuálních ceníků zdraží v některých krajích až o 7 %.

Ceny ústředního tepla rostou již několik let. Zatímco v roce 2006 jsme za jeden gigajoul (GJ) zaplatili okolo 400 korun, v roce 2013 to bylo již 560 korun. Nový rok pak přinesl ceny i přes 600 korun. Byt 3+1 v nezatepleném panelovém domě průměrně spotřebuje asi 44 GJ ústředního tepla za rok. Účty za takové vytápění se tak vyšplhají na částku přesahující 26 000 korun. Právě panelové domy přitom představují největší potenciál úspor.

Útraty za teplo ovlivňuje několik faktorů. Kromě velikosti vytápěné plochy, dodavatele a zdroje tepla je to také konstrukční vybavení bytu či domu. Nejlépe lze

náklady na topení snížit kvalitním a komplexním zateplením, protože zateplený objekt vykazuje mnohem nižší tepelné ztráty než objekt bez izolační ochrany. Lze tak uspořit až 80 % nákladů. Zateplení přináší nejen finanční úspory, má i technické výhody. Odstraní se díky němu jedna z nejčastějších příčin vzniku a bujení plísní, kterou je kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu obvodových konstrukcí. Zlepšuje také tepelnou pohodu v bytech a snižuje výkyvy teplot v různých částech místnosti. Podle statistik je nejčastěji využívaným izolačním materiálem pěnový polystyren, kterého se v roce 2011 v ČR spotřebovalo zatím rekordních 62 tisíc tun.

Ministerstvo životního prostředí připravilo nový projekt, který má poskytnout prostředky na zateplení rodinných domů. V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám je připraveno 1,4 miliardy korun na rekonstrukce započaté po 1. lednu 2013.

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí