zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První zelený sklad - udržitelnost vyhrává

30.04.2013
Obecné
První zelený sklad - udržitelnost vyhrává

Hornorakouská spediční firma Schachinger Logistik staví pro svého nového zákazníka Metro Cash & Carry inovativní sklad.

V Hörschingu u Linze začala výstavba první logistické budovy s nároky na zelený provoz. Teplotně řízený, 10.000 m2 velký sklad, bude pravděpodobně největším evropským skladem vystavěným z ekologických materiálů, tj. převážně ze dřeva. Roční spotřeba energie na vytápění by neměla přesáhnout 10,3 kWh na m2, což je asi jedna pětina energie spotřebovaná v konvenčních halách. Nový centrální sklad pro firmu Metro bude zajišťovat kapacitu pro až 4500 výrobků a bude zásobovat 12 trhů.

"Nová budova se vyznačuje vysokou udržitelností, splňuje ekonomické a ekologické cíle a přispívá ke zvyšování kvality pracovních míst", říká Schachinger. Samotná výstavba používá "zelené materiály" jako je beton bez CO2 na základy, či speciální dřevo. Tyto materiály zajišťují optimální tepelnou izolaci a vzduchotěsnou konstrukci tak, aby byl sklad energeticky efektivní.

Logistické budovy, které jsou udržitelné, se začínají mezinárodně více poptávat. Sklad firmy Metro je díky této zelené technologii průkopníkem. Mezi další zajímavé budovy podobného charakteru patří např. budovy nákupního centra Maydan v Istanbulu.

Firma Schachinger Logistik, rodinný podnik s cca 520 zaměstnanci, má pobočky nejen v Rakousku, ale i v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Chorvatsku a obrat celého koncernu je asi 181 milionů eur.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO ve Vídni.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí