zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sport Star EPOS - český elektroletoun

22.04.2013
Doprava
Sport Star EPOS - český elektroletoun

Z kunovického letiště vzlétl koncem března prototyp lehkého sportovního letounu poháněného elektrickým motorem - SportStar EPOS. Nový kus od Evektoru je jedním z prvních letounů poháněných elektrickým proudem na světě, pro který se plánuje sériová výroba.

"Jsem rád, že jsme mezi prvními na světě, kterým se podařilo myšlenku sportovního letadla na elektropohon realizovat na úrovni stroje směřujícího k sériové produkci. Vnímám blízkou paralelu s automobilovým průmyslem. I tam se elektromobilita pere o své místo na trhu, které jí právem patří, ale musí při tom překonávat řadu technických problémů. Jsem přesvědčen, že potenciál elektropohonu sportovních letadel je velmi široký," uvedl v tiskovém prohlášení Martin Drštička, vedoucí projektu EPOS.

SportStar EPOS (Electric Powered Small Aircraft) je koncept dvoumístného sportovního letounu blízké budoucnosti, který konstrukčně vychází z EASA CS-LSA certifikovaného letounu SportStar RTC. Má optimalizovanou aerodynamiku a nové lichoběžníkové křídlo se zvětšeným rozpětím. Letoun pohání nově vyvinutý elektrický motor RE X90-7 společnosti Rotex Electric o maximálním trvalém výkonu 50 kW.

Díky originální pohonné jednotce přináší EPOS výrazné snížení provozních nákladů, nákladů na údržbu motoru, nulové emise CO2 a snížení hladiny hluku.

ZDROJ: aeroweb.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí