zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

3 400 korun! Tolik nás stála letošní tuhá zima

23.04.2013
Vytápění, zateplení
3 400 korun! Tolik nás stála letošní tuhá zima

Nadprůměrná sněhová nadílka v březnu nebyla zadarmo...

Jak spočítala redakce odborného magazínu www.cenyenergie.cz, běžná domácnost zaplatí za vytápění ve studené zimě o 3 356 korun více než loni. Mohou za to mrazivé teploty, ale také vyšší ceny plynu a elektřiny. Účet za topnou sezónu se tak průměrné domácnosti zvýšil meziročně průměrně o 9 %.

"Vyšší účet za vytápění podle našich výpočtů obdrží naprostá většina domácností," uvedl Petr Woff, analytik serveru CenyEnergie.cz. "Spočítali jsme, že průměrná teplota oproti loňsku byla nižší o více než 0,8 stupně Celsia, zároveň se také zvyšovaly ceny elektřiny plynu o 3-5 %," dodal Woff. Vyššímu účtu se tak nevyhnou domácnosti vytápějící domácnost zemním plynem ani elektřinou. "Počítali jsme s průměrným rodinným domem v Praze, pro třípokojový byt jsou náklady zhruba poloviční," dodal Jan Morkes, šéfredaktor serveru CenyEnergie.cz.

Bez zateplení ušetřit nešlo

"Na celkovou spotřebu má vliv počet větrných dnů nebo zisky ze slunečního záření, rozhodující je ale rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku," doplnil energetický poradce Karel Murtinger. Venkovní teplotu neovlivníme, vnitřní však ano. Dodavatelé energií doporučují zamyslet se nad vytápěním místností v domě. "Našim zákazníkům v rámci energetického poradenství doporučujeme vytápět obývací pokoj na 20-22 °C, ložnici na 18-20 °C, pro dětský pokoj je ideální teplota 20-21 °C, pro koupelnu 22-24 °C a na chodbách 17-19 °C," uvedl Pavel Grochál z tiskového oddělení RWE.

Je možné na nákladech na vytápění ušetřit? "Určitě ano. Jde o to zamyslet se nad celkovým systémem vytápění, nepřetápět místnosti a případně přijmout opatření k zateplení budovy (rodinného domku)," dodal Vladimír Vácha ze společnosti E.On. Mezi další faktory ovlivňující náklady na vytápění patří účinnost kotle či způsob větrání. "Kvůli zvýšeným cenám energií i šetrná domácnost zaplatila za letošní zimu víc než loni, výjimku tvoří pouze lidé, kteří investovali do zateplení či úsporných technologií. Ti mohli opravdu meziročně ušetřit," uzavřel Jan Morkes z portálu Ceny energie.

rrr

sss

Další zajímavá data

  • Teplota za říjen 2012 - březen 2013: 1,12 °C
  • Teplota za říjen 2011 - březen 2012: 1,98 °C
  • Průměrná teplota za říjen - březen (dlouhodobá): 1,38 °C
  • Loňská zima (2011/12) nás stála o 3,06 % méně oproti dlouhodobému průměru.
  • Letošní zima (2012/13) nás stála o 3,06 % méně oproti dlouhodobému průměru.

Pozn.: Teploty vycházejí z dat ČHMÚ.

Metodika srovnání

Základní informace: Magazín Ceny energie je nezávislé médium, které se pravidelně zabývá analýzami a výzkumy v oblasti cen všech energií. Zároveň ve svých tematických článcích otevírá problémy spojené s liberalizací trhu s energiemi a nabízí čtenářům možnost objektivního srovnání cen elektřiny a plynu přímo v jejich v regionu.

Zdrojová data: Statistiky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ, www.chmi.cz), doporučení pro vytápění obytných prostor od Světové zdravotnické organizace (WHO, www.who.int), koeficienty pro rozpočet spotřeby zemního plynu v jednotlivých měsících roku dle vyhlášky Energetického regulačního úřadu (ERÚ, www.eru.cz), ceníky Pražské teplárenské (www.ptas.cz), Pražské plynárenské (www.ppas.cz) a Pražské energetiky (www.pre.cz), vlastní každoroční analýzy cen energií (www.cenyenergie.cz).

Komentář: Na základě statistik ČHMÚ jsme spočítali průměrnou tuzemskou venkovní teplotu v loňské a letošní hlavní topné sezóně (říjen až březen 2011/12, říjen až březen 2012/13). Rozdíly mezi průměrnou sezónní teplotou a cílovou pokojovou teplotou (21 °C) jsou přímo úměrné rozdílům ve spotřebě paliva na vytápění. To konkrétně znamená, že oproti běžné spotřebě paliva na vytápění rodinného domku (70 GJ) bylo loni zapotřebí méně energie (67,86 GJ), zatímco letos více energie (70,95 GJ). Tím se dostáváme k výpočtu výsledného vyúčtování na základě historických a aktuálních ceníků Pražské teplárenské, Pražské plynárenské a Pražské energetiky. Zohlednili jsme přitom rozdíly mezi spotřebami paliva v jednotlivých měsících, jak jsou kodifikovány ve vyhlášce ERÚ.

V případě zemního plynu počítáme s produktem Plyn Pražské plynárenské (18,85 MWh, respektive 19,71 MWh). V případě tepla z Pražské teplárenské počítáme v sazbě N36 a tarifním pásmu B. V případě elektřiny počítáme s tarifem Komfort Přímotop 20 od PRE, v sazbě D45d, s jističem 3x25 A (1,89 MWh ve vysokém tarifu a 16,96 MWh v nízkém tarifu, respektive 1,97 MWh ve vysokém tarifu a 17,74 v nízkém tarifu). Ceny jsou včetně DPH.

Kontakty

xBizon, s.r.o.

Jan Morkes, šéfredaktor CenyEnergie.cz (www.cenyenergie.cz)

jan.morkes@xbizon.cz

724 659 069

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí