zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní garance za ekologické škody loni stouply na 191 mld. Kč

25.04.2013
Sanace, staré zátěže
Státní garance za ekologické škody loni stouply na 191 mld. Kč

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 190,6 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2011 tak garance stouply o zhruba 30 miliard korun. Vyplývá to z informací, které ministerstvo financí zveřejnilo na internetu. Od roku 1991 do konce roku 2012 ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za téměř 207,6 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže.

Navýšení v loňském roce souvisí podle minsterstva financí s garancemi na úhradu nákladů na likvidaci ekologické zátěže po chemické těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem u státního podniku DIAMO. "Je možné hovořit o jedné z největších škod na životním prostředí v ČR. Náklady na její odstraňování dosahují výše cca 1,3 miliardy korun ročně a potrvá ještě 30 let," uvedlo MF.

Dohoda o garanci za 32 miliard korun uzavřená loni přitom vychází podle MF ze změn, které iniciovala vláda Jana Fischera v roce 2010. "Je potřeba zdůraznit, že se jedná o garanci, která samozřejmě nemusí být vyčerpána," dodal úřad.

Ve srovnání s koncem roku 2011 se snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Na konci roku 2011 to bylo 186 smluvních stran, na konci loňského roku 180. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvu zveřejňuje MF na internetu.

MF na konci roku 2008 vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou. Vláda ovšem předloni v prosinci miliardovou zakázku zrušila.

Stát nyní pokračuje v dosavadní praxi, která spočívá ve vypisování zvláštních tendrů na sanaci jednotlivých lokalit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí