zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Manažeři ostravské firmy zneužili podle policie dotace

26.04.2013
Odpady
Šlendryján
Manažeři ostravské firmy zneužili podle policie dotace

Protikorupční policie viní tři manažery ostravské firmy z dotačního podvodu. Část z dotací v celkové sumě 315 milionů korun, které byly určeny na nákup strojních zařízení k recyklaci plastů, použili jinak. Dva z obviněných skončili ve vazbě. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Společnost se sídlem v Moravskoslezském kraji se věnuje výrobě a recyklaci obalových materiálů. Pobočky má i ve Zlínském a Libereckém kraji. "Tři obvinění působili v různých řídících funkcích," řekl Ibehej.

Vyšetřování případu dozoruje vrchní státní zástupce Karel Kalda. Podle něj manažeři firmy k jinému než deklarovanému účelu použili část dotací. "Zařízení ale podle zjištěných informací nakoupené bylo," uvedl. Doplnil, že obvinění se dotačního podvodu dopustili už i tím, že do žádosti uvedli nepravdivé údaje.

Detektivové trojici zadrželi a následně obvinili v pondělních ranních hodinách. Dnes na žádost policie rozhodl soud o tom, že dva z mužů půjdou do vazby.

"Všechny osoby byly obviněny z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody od pěti do deseti let," doplnil mluvčí útvaru. Podle něj v letech 2007 až 2011 obvinění měli neoprávněně získat na dotacích přibližně 315 milionů korun. Škoda byla podle kriminalistů způsobena jak Evropské unii, asi 268 milionů korun, tak České republice - přibližně 47 milionů korun.

David Moravec

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí