zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová zelená úsporám

25.04.2013
Dotace
Ekologické stavění, bydlení
Vytápění, zateplení
Nová zelená úsporám

Expozice Státního fondu životního prostředí ČR v pavilonu P brněnského výstaviště přinese inspiraci pro všechny stavebníky, kteří uvažují o možnostech získání dotací při stavbě a rekonstrukci svých domácností. Bezplatné poradenství k možnostem programu Nová zelená úsporám umožní připravit se na vyhlášení první výzvy pro získání dotací.

V těchto dnech se dolaďují podmínky první výzvy, v níž budou moci domácnosti žádat o dotace z programu Nová zelená úsporám. V rámci této výzvy získají dotaci vlastníci a stavebníci rodinných domů. Předpokládaná alokace činí zhruba jeden a půl miliardy korun.

Určení dotací

V rámci programu Nová zelená úsporám budou žadatelé moci získat peníze zejména na komplexní opatření vedoucí ke snížené energetické náročnosti stávajících obytných domů: na zateplení, výměnu výplní stavebních otvorů, instalaci systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla, výměnu starých zdrojů na tuhá fosilní paliva za nové, ekologicky šetrné, na instalace solárních soustav na přípravu teplé vody a na výstavbu domů s velmi nízkou energetickou náročností čili na výstavbu pasivních domů a takzvaných nulových domů. U opatření ke snižování energetické náročnosti bude kladen důraz na komplexnost opatření, nově tak bude podpořena například také instalace systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla. "Základní oblasti podpory známé z programu Zelená úsporám zůstaly zachovány. Při detailnějším pohledu však zjistíte, že nově je možné získat podporu například na výměnu neekologického kotle na tuhá fosilní paliva za kondenzační plynový kotel nebo na instalaci systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla čili rekuperaci. Ve způsobu výpočtu dotace jsme připravili zásadní změnu. Proti předchozímu programu nebude konečná výše dotace záviset na podlahové ploše domu, ale také na výměře jednotlivých konstrukcí, na kterých bude realizováno úsporné opatření," vysvětluje Jaroslav Hrubeš, náměstek Úseku řízení ostatních programů Státního fondu životního prostředí ČR.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí