zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Norek evropský ((Mustela lutreola)

16.04.2013
Příroda
Norek evropský ((Mustela lutreola)

Norek evropský (Mustela lutreola) se u nás vyskytoval v roce 1896 a ze Slovenska je doklad o jeho výskytu z 50. let našeho století. Kdysi se vyskytoval v převážné části Evropy. Nyní se vyskytuje v malé enklávě na atlantickém pobřeží Francie a Španělska a v několika populacích v severovýchodní Evropě. Výskyt norka je vázán na malé až střední toky přírodně zachovalé v lesích a s břehovými porosty. Potravou jsou především ryby, obojživelníci, raci a drobní savci.

Příčinou jeho mizení je destrukce vhodných vodních toků činností člověka (znečišťování, regulace a odlesňování, přímé pronásledování pro kožešinu (nadměrný lov) a potravní a prostorová konkurence nepůvodního norka amerického, jenž je schopen obývat i člověkem výrazně ovlivněné vodní toky. Tím se stalo, že norek patří mezi nejohroženější druhy savců, jemuž hrozí vyhubení v horizontu 15-20 let. Je zařazen v rámci Bernské konvence do kategorie ohroženého druhu včetně ochrany jeho stanovišť.první kroky byly uskutečněny v ZOO Tallin v roce 1984 a na ně navázala mezinárodní aktivita EMCC v roce 1992. V roce 1986 byl realizován první úspěšný umělý odchov a od roku 1991 je norek pravidelně rozmnožován.

Aby byla jeho existence zajištěna je ještě třeba zvýšit četnost populace v zajetí a rozšířit počet chovných zařízení. Dlouhodobým cílem projektu je zajištění trvalé existence druhu ve volné přírodě. Podmínkou je vhodné životní prostředí, zamezení přímému pronásledování a lovu.

ZDROJ: Ochrana přírody, www.profimysl.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí