zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ropáka za loňský rok dostal ministr Chalupa, Zelenou perlu Jakl

29.04.2013
Obecné
Ropáka za loňský rok dostal ministr Chalupa, Zelenou perlu Jakl

Anticenu Ropák dostal za největší antiekologický počin loňska ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), a to zejména za návrh zákona o Národním parku Šumava, za nečinnost ve vymezování chráněných území NATURA 2000 nebo podporu výstavby dvou jaderných bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Ekologové mu vytýkají zejména nečinnost ve funkci.

Zelená perla byla za antiekologický výrok udělena tajemníkovi někdejšího prezidenta Václava Klause Ladislavu Jaklovi. ČTK to dnes řekl Miroslav Patrik z hnutí Děti Země, které tyto ankety pořádá. Ropák byl udělen po jednadvacáté, perla po osmnácté.

Jakl dostal perlu za výrok, který napsal loni v prosinci na svém blogu v článku Cyklistiku je nutno okamžitě zakázat. Uvedl: "A nevěřte cyklomaniakům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty. Cyklistiku není třeba podporovat, ale naopak zakázat."

"Ropákem se stal ministr po zásluze, a to celkem ze šesti důvodů, především ale za neviditelnost, nečinnost a také špatnou práci při ochraně životního prostředí, a pro destabilizaci tohoto resortu," uvedl Patrik. U Šumavy vadí ekologům, že návrh zákona o parku omezuje jeho ochranu. Místo podpory stavby dvou bloků v Temelíně by měl podle nich ministr podporovat energetické úspory a alternativní energetické zdroje.

Chalupa je podle ekologů nečinný v návrzích na vyhlášení nových chráněných oblastí NATURA 2000. Dále je odpovědný za to, že ministerstvo životního prostředí deset měsíců otálelo se zveřejněním zvukového záznamu z veřejného projednání dostavby Temelína. Pořadatelé ankety ministrovi vytýkají také to, že nezakázal geologický průzkum a následnou těžbu břidličných plynů a omezuje činnost institucí chránících životní prostředí.

"Pokud jde o tyto vyjmenované činy, tak za všemi si stojím, udělal bych je znovu, jsou dobré pro přírodu. Myslím si, že to je důkaz toho, že svou práci dělám dobře bez zeleného šílenství," řekl ČTK Chalupa, který prý již dostal mnoho gratulací.

Návrh zákona o parku Šumava považuje za největší úspěch ochrany přírody za posledních 20 let a je rád, co se mu podařilo vyjednat. K Temelínu poznamenal, že je těžké nalézt stavbu, jejíž vliv na emise v ČR bude tak malý, jako bude právě Temelín. Na rozdíl od svých kritiků se podle svých slov nedomnívá, že se má celá republika "zastavět zrcátky, řepkou a větrníky".

Na druhém místě v anketě Ropák skončil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) za Státní energetickou koncepci ČR do roku 2040 a na třetím ředitel správy parku Šumava Jiří Mánek.

V anketě Zelená perla skončil na druhém místě poslanec Marek Benda (ODS) za výrok :"Nedovolíme, aby se ekoteroristé zmocnili čísel z ČEZ." Na třetím místě skončil místopředseda ČSSD Michal Hašek s výrokem: "Naopak. Po Fukušimě je jasné, že se jedná o bezpečný zdroj energie, který dokáže i v méně dokonalém provedení přežít pětimetrovou vlnu cunami, zemětřesení a výpadek elektřiny. Jádro je podle mne budoucnost, nikoli minulost."

Loni získal obě anticeny bývalý ředitel Národního parku a CHKO Šumava Jan Stráský.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí