zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EK vyšetřuje dotace pro čínské výrobce skla pro solární panely

03.05.2013
Solární energie
EK vyšetřuje dotace pro čínské výrobce skla pro solární panely

Evropská komise zahájila vyšetřování čínských výrobců skla pro solární panely. Důvodem je stížnost obchodní skupiny EU ProSun Glass, podle které dostávají čínské firmy nelegální subvence. Prodávají tak prý sklo v Evropské unii pod výrobními náklady, a poškozují tím místní výrobce.

Trh se sklem pro solární panely je relativně malý, ve srovnání s celkovým dovozem čínského zboží do EU. Jeho hodnota je necelých 200 milionů eur (asi 5,2 miliardy Kč). EU v roce 2011 dovezla z Číny zboží za celkem 293 miliardy eur (asi 7,5 bilionu Kč), a Čína se tak stala hlavním obchodním partnerem regionu.

Vyšetřování by podle EK mohlo trvat až 13 měsíců. V případě potřeby však může komise uvalit clo na dovážené zboží již do devíti měsíců od zahájení vyšetřování, připomíná agentura Reuters.

Solárnímu odvětví dominují německé firmy, jako je například SolarWorld. Podniky si ale stěžují, že nejsou schopné obstát v konkurenci, protože Čína produkuje větší množství komponent, než kolik činí celosvětová poptávka. Společnost EU ProSun Glass tvrdí, že mají čínské firmy na výrobu skla kapacitu 400 milionů metrů čtverečních, což je dvojnásobek celosvětové poptávky.

EK vyšetřuje i větší obchodní případ, a to podezření z dumpingu a dotací až 21 miliard eur ročně u solárních panelů a dalších komponent, které Čína vyváží do zemí EU. Komise dnes uvedla, že nejnovější případ je samostatným vyšetřováním a nemá na druhý případ vazbu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí