zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Změny v systému obchodovaní s povolenkami

03.05.2013
Ovzduší
Firemní ekologie
Změny v systému obchodovaní s povolenkami

Třetí obchodovací období přináší zásadní změny v systému obchodování s povolenkami, monitorování i ověřování emisí skleníkových plynů.

Do 15. března letošního roku měli provozovatelé zařízení zapojených do evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) povinnost zaslat na ministerstvo životního prostředí autorizovanou osobou ověřené výkazy o emisích skleníkových plynů za rok 2012, který byl zároveň posledním rokem tzv. druhého obchodovacího období.

Podle aktuálních údajů evropského registru emisního obchodování vyprodukovali provozovatelé zařízení v ČR v loňském roce o 6,6 % emisí skleníkových plynů méně než v roce předchozím. Úspora však vyplývá spíše z útlumu výroby než z ekologických opatření. Do EU ETS je zapojeno zhruba jedenáct tisíc průmyslových zařízení, která jsou zodpovědná za cca 45 % emisí EU. V roce 2012 bylo do systému zahrnuto rovněž letectví.

Změny pro 3. období

Počínaje 1. lednem 2013 vstoupili provozovatelé zařízení do třetího obchodovacího období (2013-2020), které přináší zásadní změny jak ve způsobu monitorování a vykazování emisí dle nových monitorovacích plánů, tak ve způsobu jejich ověřování daných harmonizací v této oblasti a především v samotném způsobu obchodování s emisemi skleníkových plynů. Emise skleníkových plynů budou muset poprvé za rok 2013 vykazovat také dodavatelé pohonných hmot. Podle stanovených cílů by mělo být dosaženo celkového poklesu emisí v rámci EU ETS na 21 % oproti stavu v roce 2005.

Nejvýznamnější změna se týká postupného přechodu od bezplatného přidělování povolenek k jejich dražení v aukcích, přechodu od limitů stanovených na úrovni členských států k jednotnému celoevropskému limitu pro jednotlivá odvětví, zařazení dalších skleníkových plynů a několika dalších odvětví, jako je například výroba primárního hliníku, do systému EU ETS.

Vyšší nároky na povozovatele

Soňa Hykyšová, manažerka oblasti životní prostředí společnosti TÜV SÜD Czech, která je autorizovanou osobou oprávněnou k ověřování emisí skleníkových plynů a současně autorizovanou osobou k ověřování emisí skleníkových plynů u dodavatelů pohonných hmot, k tomu uvedla:

"Emise skleníkových plynů budou muset poprvé za rok 2013 vykazovat také dodavatelé motorových benzínů nebo motorové nafty. Tato povinnost souvisí s právní úpravou vyplývající ze zákona o ochraně ovzduší, a nemá tedy souvislost se systémem EU ETS. Rovněž v tomto případě však musí být Zprávy o emisích z dodaných pohonných hmot ověřeny autorizovanou osobou."

A doplnila: "Pravidla pro nové obchodovací období přinášejí řadu změn a kladou vyšší nároky na provozovatele, proto jsme do programu vzdělávací a osvětové činnosti TÜV SÜD Czech zařadili také seminář pro odbornou veřejnost, zaměřený na novinky v oblasti monitorování, vykazování emisí skleníkových plynů a nové povinnosti pro dodavatele pohonných hmot."

AUTOR: Marcela Zimová

ZDROJ: Energetika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí