zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Agentura EU pro životní prostředí požaduje odstupňované mýtné

06.05.2013
Doprava
Zdraví
Agentura EU pro životní prostředí požaduje odstupňované mýtné

Agentura EUA varuje před závažnými škodami na zdraví způsobenými nákladní silniční dopravou a požaduje, aby náklady, způsobované takto společnosti, byly řešeny v poplatcích za používání silnic. Pro to by mýtné evropských členů EU muselo být různě odstupňované, protože podíl se zemi od země různí. V Německu např. jsou náklady na znečištění s osmi eurocenty na kilometr relativně vysoké.

EUA odhaduje náklady na znečištění ovzduší na 46 mld. eur - nemocnost, absence, předčasná úmrtí. V některých evropských státech jsou až 16krát vyšší než v jiných, neboť koncentrace škodlivin se v průmyslových centrech a horských regionech snižuje jen pomalu, a jsou tam proto nebezpečnější než jinde.

Zavedení mýtného je v EU věcí členských států. Dopravní komisař Siim Kallas oznámil pro červen 2013 předložení příslušného návrhu zákona. Ten by měl v Evropské unii upravovat zvyšování silničních poplatků. Zástupci dopravy požadují variabilní systém mýtného, který bere v úvahu různá zatížení. To prosazuje s ohledem na náklady na zdraví také EUA.

"Evropské hospodářství závisí na dálkové dopravě zboží," uvedla výkonná ředitelka agentury Jacqueline Mc Glade. Jsou však skryté náklady, jež jsou pro osoby při hlavních dopravních trasách zvlášť vysoké. Jejich odstupňovaná integrace do ceny zboží může napomoci zdravějším dopravním metodám a čistším technologiím.

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí