zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Ústí se zrodila historická dohoda o snížení cen tepla

02.05.2013
Vytápění, zateplení
V Ústí se zrodila historická dohoda o snížení cen tepla

Ústí nad Orlicí - Po více jak patnácti měsících intenzivního jednání došlo v Ústí nad Orlicí ke konečné shodě všech zainteresovaných stran na ceně tepla pro další roky. Ústí nad Orlicí se tak jako první město v Pardubickém kraji může pochlubit historickou dohodou, díky které ceny tepla v příštích letech budou stagnovat nebo dokonce klesnou, zatímco inflace a ceny energií jdou každoročně výrazně nahoru.

"Tento týden se nám podařilo uzavřít historickou dohodu mezi dodavatelem tepla, městem a největšími bytovými družstvy," prozradil městský radní pověřený vyjednáváním dohody Martin Mejdr. Podle radního Mejdra se díky tomu udrží ceny tepla v této ekonomicky těžké době v rozumných mantinelech.

Společný postup v době krize přinese občanům úspory
Město Ústí nad Orlicí se prostřednictvím městské společnosti TEPVOS v memorandu například zavázalo, že bude v letech 2013 - 2015 z vlastních prostředků investovat až 30 milionů korun do moderních kondensačních kotlů a nových dvakrát předizolovaných rozvodů tepla. Podařilo se uzavřít smlouvu se společností ČEZ ENERGO na instalaci kogenerační jednotky v hodnotě cca 20 milionů korun, která by zde měla současně vyrábět pro město elektrickou energii a odpadní teplo dodávat do systému centrálního topení. To zvýší především účinnost soustavy a bezpečnost dodávek tepla v zimních měsících.
"Díky společně vyjednané levnější ceně jsme začali přemýšlet jednak o vybudování další kogenerační jednotky a navíc se nám začaly hlásit další subjekty se zájmem o připojení. To by mohlo našemu městu pomoci výrazně omezit v zimě například kouř z komínů," prohlásil jednatel městské společnosti TEPVOS Václav Knejp, která je hlavním dodavatelem tepla a teplé vody v Ústí nad Orlicí.
Městská společnost TEPVOS tak od počátku roku 2014 bude mít zajištěné dodávky tepla z kogenerační jednotky v kotelně v ulici Mazánkova a nyní bude jednat o instalaci kogenerační jednotky v kotelně pro lokalitu Podměstí. Tyto kogenerační jednotky zajistí dodávku tepla ve výši až 40% celkové potřeby lokality Ústí nad Orlicí, a to za cenu na úrovni cca 75 % palivových nákladů zemního plynu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí