zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomouc celostátním šampionem v třídění odpadů

05.05.2013
Odpady
Olomouc celostátním šampionem v třídění odpadů

Hnutí DUHA představuje vítěze soutěže krajských a okresních měst ve využití komunálních odpadů

Olomoučané vytřídili a poslali k recyklaci v letech 2010 až 2012 polovinu svých komunálních odpadů. Průzkum Hnutí DUHA, představený dnes na tiskové konferenci v Olomouci, ukázal, že ze všech krajských i okresních měst v České republice právě Olomouc nejlépe nakládá s komunálními odpady. Hlavní cenu v celostátní soutěži obdrží 1. května od Hnutí DUHA primátor města Martin Novotný [1].

I přes slabou podporu třídění a recyklace ze strany státu dokázaly bezmála polovinu svých komunálních odpadů recyklovat také Pardubice, Semily a Svitavy. Tato města ukazují různé cesty, které vedou k úspěchu.

Klíčem k vysoké míře materiálového využití odpadu je především správný tah na branku - společná vůle městských politiků, úředníků a technických služeb za přispění ekologických organizací. Právě taková motivace a příkladná spolupráce vedly k úspěchu i v Olomouci.

K dalším důležitým podmínkám jak dobře třídit a recyklovat patří:

o nastavit správně systém třídění bioodpadu, který tvoří až 40% hmotnosti popelnic,
o usnadnit třídění odpadu větší hustotou kontejnerů a optimální frekvencí svozu,
o zajistit maximální odbyt vytříděným surovinám,
o zařadit do systému soukromé výkupny odpadů, takže producenti odpadu jsou finančně motivováni na jeho třídění,
o provádět kvalitní ekologickou výchovu a zvyšovat motivaci k třídění odpadů jak u domácnosti, tak i škol a živnostníků.

Dosáhnout 50% míru recyklace měla - podle platného vládního nařízení o Plánu odpadového hospodářství - nejen uvedená čtyři města, ale celá Česká republika již v roce 2010 [2]. Místo toho však dosáhla recyklace komunálních odpadů v roce 2011 jen 31% [3]. Ministr Chalupa však nepočítá ve svých plánech s dosažením vládou stanovené poloviční míry recyklace dokonce ani v roce 2020 [4]. Přitom např. belgické Vlámsko třídí a recykluje 72% svých komunálních odpadů, Německo a Rakousko kolem 60% [5]. Dosahují toho především finanční motivací - lidé platí jen za nevytříděný směsný odpad. Tento nejúčinnější existující systém vůbec však u nás používá jen 20 % obcí, a to ještě většinou málo efektivně.
Důležitější než recyklovat je však pro některá města a obce minimalizovat množství komunálního odpadu. Zatímco průměrný občan ČR vyprodukuje ročně 280 kilo netříděného odpadu, v Hustopečích nad Bečvou nebo Rozsochách na Vysočině je to jen kolem 100 kg. Tato cesta je ze všech nejvýhodnější - nejlepší odpad je žádný odpad.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

"I přes slabou podporu recyklace ze strany státu dokázala města Olomouc, Pardubice, Semily a Svitavy v posledních třech letech vytřídit a recyklovat skoro dvojnásobek národního průměru. Tato města dokazují, že lze dlouhodobě třídit a recyklovat i více než polovinu komunálních odpadů."

"Ministr životního prostředí Chalupa by měl politiku svého úřadu zaměřit na to, aby i ostatní města a obce byly takto úspěšné. Řada obcí například ani po deseti letech platnosti vládního cíle recyklovat polovinu komunálních odpadů netuší jak míru recyklace spočítat. Obcím chybí metodické vedení a odborná pomoc. Prevence a recyklace by přitom měly být prioritou jak pro využití evropských fondů, tak pro nově připravovanou legislativu. Ministr Chalupa má však priority jinde."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí