zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

TEDOM pronikl do Austrálie

15.05.2013
Energie
TEDOM pronikl do Austrálie

Třebíčská společnost Tedom vyhrála v roce 2011 zakázku od letecké společnosti Quantas na výstavbu dvou trigeneračních center v Sydney o celkovém elektrickém výkonu 11,8 MW, chladicím výkonu 15 MW a tepelném výkonu 10 MW. Výstavbu a následný provoz systému bude Tedom provozovat skrze zdejší společnost GrindX, v níž má Tedom 80,5procentní podíl. Zakázka, jejíž hodnota je 370 milionů korun, by měla být dokončena letos na jaře. "Návratnost investice předpokládám do pěti let, pak už budeme jen vydělávat," uvedl pro týdeník Ekonom Josef Jeleček, generální ředitel a předseda představenstva Tedomu.

Tedom: Trigenerace znamená kombinovanou výrobu elektřiny, tepla a chladu. Technologicky se pak jedná o spojení kogenerační jednotky s absorpční chladicí jednotkou. To je výhodné zejména z pohledu provozu kogenerační jednotky, protože umožňuje využít teplo i v létě, mimo topnou sezónu, a tím dosáhnout prodloužení ročního chodu jednotky.

Jaká Vaše silná stránka rozhodla o získání této zakázky?

Josef Jeleček: TEDOM má dlouhou tradici ve výrobě kogeneračních jednotek, umí stavět energetické projekty a má silné finanční zázemí. Všechny tyto silné stránky jsme museli před zahájením byznysu dokladovat společnosti QANTAS, která je konečným odběratelem námi vyráběných energií. Myslím si, že vysoce bylo ceněno i to, že jsme neváhali, sedli do letadla a přijeli osobně náš záměr odprezentovat přímo do vedení Qantasu, který je pro zajímavost nejstarší leteckou společností na světě a v Austrálii požívá velké vážnosti a respektu a zná ho tam každý.

.
ZDROJ: prumysl.cz, kráceno
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí