zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Izolace: skelná a čedičová vata

09.06.2013
Vytápění, zateplení
Izolace: skelná a čedičová vata

V současné době se pro účely tepelné izolace používají převážně vlákna vyrobená ze skla (často recyklovaného) nebo taveného čediče či jiných vyvřelých hornin. Minerální vlákna se zpravidla impregnují pro zajištění vodoodpudivosti a pro snadnější spojení do podoby izolačních rohoží či desek. Na trhu je velké množství různých výrobků s vlastnostmi optimalizovanými pro různé použití.

Základní výhodou izolace z minerálních vláken je nehořlavost (třída A) a velmi dobrá prodyšnost (propustnost pro vodní páru). Nevýhodou je velká nasákavost a zpravidla menší pevnost v tlaku než mají pěnové materiály. Prach s malými zlomky vláken působí dráždivě na dýchací cesty a oči. V poslední době se proto používají na skleněná vlákna ze speciální skloviny, která se po proniknutí do lidského těla po nějaké době rozpustí. Takto se významně snižuje riziko nějakých negativních zdravotních následků

Skelná vata se Vyrábí z roztavené skloviny, která je vypouštěna na rotující ocelová kola. Ta z ní vytvoří jemná vlákna, která se dále zpracovávají do formy rohoží nebo desek. Aby výrobky z vaty držely pohromadě, používá se vhodné pojivo. Dříve to byly většinou fenolformaldehydové pryskyřice, dnes se používají i čistě přírodní pojiva (například ECOSE Technology společnosti KNAUF). Nepříjemnou vlastností fenolformaldehydové pryskyřice je to, že při zvýšené teplotě a vlhkosti se může uvolňovat formaldehyd, který je dráždivý a po oxidaci na kyselinu mravenčí značně korozivní, hlavně pro pozinkovaný či titanzinkový plech.

Výroba skelné vaty

Ve srovnání s minerální vatou jsou skleněné vaty pružnější a měkčí a dá se u nich dosáhnout nižší tepelná vodivost. Jejich teplotní odolnost (to je důležité při požáru) je ale menší než u čedičové vaty. Na trhu je i ničím neupravovaná skleněná vata určené pro zafoukávání (Supafil Loft).

Kamenná (čedičová) vata

Vyrábí se podobným způsobem jako skelná vata z roztaveného čediče s různými přísadami. Na rozdíl od skla jsou vlákna čedičové vaty více krystalická a mají vyšší teplotu měknutí a tím i lepší odolnost při požáru (déle si zachovají tvar a izolační funkci. Na trhu je také čedičová vata určená k zafukování dutin.

ZDROJ: www.nazeleno.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí