zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká firma bude v Texasu kácet nevítané stromy, získá štěpku

09.05.2013
Energie
Česká firma bude v Texasu kácet nevítané stromy, získá štěpku

Česká firma se sídlem v Duchcově našla v jižním Texasu výhodný obnovitelný zdroj energie. V oblasti města Corpus Christi se chystá kácet stromy s rodovým jménem naditec (prosopis, mesquite), které jsou v Texasu nevítaným invazním druhem. Získané dřevo pak chtějí Češi dovážet do Evropy. Vzniklá dřevní štěpka Mesquite při spalování méně znečišťuje životní prostředí než uhlí, a podniky tak mohou odprodat část emisních povolenek zpět vládě. Píše o tom dnes list The Houston Chronicle.

"Hledali jsme po celém světě stabilní, velký zdroj biomasy. Ten zdroj jsme našli v Texasu," prohlásil Zdeněk Mayer, obchodní ředitel a výkonný předseda firmy GreenHeart Energy LLC, která je texaskou pobočkou společnosti GreenHeart Energy sídlící v Duchcově.

Firma GreenHeart Energy, založená roku 2008, plánuje těžit dřevo naditce v jižním Texasu, drtit ho na dřevní štěpku a tu pak posílat po moři z města Corpus Christi do německého přístavu. Podle Mayera by společnost mohla zahájit svůj texaský projekt již v červnu. V Evropě by měla být štěpka využívána jako palivo v tepelných elektrárnách.

Mayer označil za zemi s největším potenciálem pro využití štěpky Polsko, dalšími klienty by se mohly podle něj stát Británie, Irsko, Nizozemsko, Itálie, Švédsko, Norsko a Dánsko.

Firma GreenHeart Energy odhaduje, že ve stošedesátikilometrovém okruhu kolem města Corpus Christi se nachází více než 202.000 hektarů naditcového porostu, z nichž by mohlo ročně vzejít 19 milionů tun dřeva.

Dřevo chce firma těžit metodou, která zanechá nedotčený kořenový systém stromu. Rostlina do deseti let po sklizni doroste pro další sklizeň.

Naditec je v Texasu vnímán jako agresivní druh, který se rychle rozšířil na lučinách a pastvinách po větším osídlení texaského území a rozmachu dobytkářství v druhé polovině 19. století. Jedním z důvodů bylo údajně snížení počtu přírodních požárů, které pastevci v zárodku dusili. Dobytek se rovněž živil lusky stromů a roznášel ve svém trusu jejich semena po kraji. Na některých místech vznikly tak husté porosty naditce, že začaly ohrožovat pastviny potřebné pro dobytek.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí