zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Valašská krajina si podrží tradiční ráz

10.05.2013
Příroda
Les
Valašská krajina si podrží tradiční ráz

Státní podnik Lesy ČR dokončil za téměř 0,75 mil. Kč v celkem 16 lokalitách krajiny Valašska, z nichž část zasahuje i do CHKO Beskydy a ptačí oblasti Horní Vsacko, speciální projekt nazvaný Zakládání a obnova krajinných prvků Valašska - Horní Vsacko. Projekt je zaměřen na obnovu místních přírodních hodnot. Ve vybraných místech se provedla řada opatření vedoucích k rekonstrukci přírodních společenstev, a to obnovou původní vegetace, druhově bohatých luk i přirozeného lesa na březích bystřin a výsadbou starých (tradičních) ovocných odrůd. Značný význam se kladl i krajinářsko-přírodním faktorům z estetického pohledu vnímání krajiny. Lokality se nacházejí na území katastrů obcí Pozděchov, Huslenky, Halenkov a Vsetín ve Zlínském kraji. Na projektu se podíleli zkušení místní lesníci, ochránci přírody i odborní krajinní projektanti.

Úpravě všech 16 typově specifických ploch předcházel detailní průzkum, na jehož základě se vysazovaly nové stromy typické pro valaškou krajinu, a to v prostorovém uspořádání alejového, řadového či skupinového typu. Na nelesních pozemcích Lesy ČR zajistily redukci expanzivních druhů dřevin a další vegetace a poté nechaly nově vysadit staré (tradiční) odrůdy ovocných dřevin.

Z ovocných dřevin šlo o následující odrůdy a druhy: jabloň Jadernička moravská, jabloň-Cronselské, jabloň Astarachán bílý, hrušeň Krvavka, hrušeň Jačmenka (syn. Majdalenka), slivoň-Durancie, jeřáb Moravský sladkoplodý a třešeň ptačí. Mezi zástupci ostatních dřevin dominuje olše lepkavá a jasan ztepilý.

Kromě Lesů ČR se na financování projektu podílela také Evropská unie a Státní fond životního prostředí v rámci OP Životní prostředí. Jako konkrétní ukázku nově upravené plochy lze uvést lokalitu Trubiska rozprostírající se kolem vodního toku a loveckého zámečku stejného jména. Ke zlepšení přirozené druhové skladby lesa tam na podmáčených místech na březích bystřin došlo výsadbou olší a jasanů.

Výsadbou nových stromů projekt nekončí. Po další období bude probíhat pravidelná údržba pozemků, ořezy a celková péče o vysazené dřeviny. Dokončením projektu se podařilo přiblížit charakter tradiční valašské krajiny obyvatelům místních vesnic a měst a současně zvýšit atraktivitu Valaška jako zajímavé turistické destinace.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí