zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lovosice mají 41 milionů na rekultivaci skládky v Travčicích

07.05.2013
Odpady
Sanace, staré zátěže
Lovosice mají 41 milionů na rekultivaci skládky v Travčicích

Lovosická radnice získala dotaci více než 41 milionů korun na rekultivaci ekologicky rizikové skládky v Travčicích. Bez dotace by si město investici nemohlo dovolit. ČTK to sdělila vedoucí odboru vnitřních věcí lovosické radnice Jana Hejdová.

Travčice leží od Lovosic asi 11 kilometrů, obec má vlastní samosprávu. Zdejší skládka byla ale v minulosti převedena do majetku Lovosic. Město ji vnímá jako dlouhodobý problém. "V roce 2011 byla provedena riziková analýza. Prokázala, že je skládku nutné ekologicky zajistit tak, aby nedocházelo k průsakům podzemní vody. Ta byla v minulosti kontaminována chemikáliemi," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí v Lovosicích František Budský.

Na skládku se v minulosti svážel odpad z bývalého okresu Litoměřice. Lovosicím připadla v souvislosti s rušením okresních národních výborů. Největším problémem skládky je podle Budského rtuť, kterou prokázaly zkušební vrty. "Pak jsou to také látky ze zemědělství, například dusitany," dodal.

Oficiálně ukládání odpadu na skládku skončilo v roce 1996. "Jenomže i po tomto datu se na ní objevoval další odpad. Navíc i takový, který by na běžné skládce tuhého komunálního odpadu neměl co dělat," uvedla Hejdová.
Na zajištění skládky radnice získala dotaci z Operačního programu životní prostředí. "Celkové náklady budou činit 46 milionů korun, většinu pokryje dotace, radnice zaplatí jen 10 procent," řekl Budský.

Dodal, že město vlastní jen samotné těleso skládky, pozemky pod ní ale patří několika soukromým vlastníkům. "Nyní finišují jednání s vlastníky o nájemních smlouvách. Pak vyhlásíme výběrové řízení na zhotovitele rekultivace," popsal Budský. Měla by zahrnovat především odplyňovací systém a položení nepropustné fólie, která zabrání promývání skládky dešťovou vodou. Povrch bude osázen zelení.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí