zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Profesor MUDr. Mojmír Petráň CSc. - vynálezce převratného mikroskopu

23.06.2013
Obecné
Profesor MUDr. Mojmír Petráň CSc. - vynálezce převratného mikroskopu
Devadesáti let se dožil na jaře t.r. významný vědec a odbojář Mojmír Petráň. Slavný plzeňský vědec vynalezl převratný konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním, jímž je možné pozorovat živou tkáň, aniž by se do ní muselo příliš řezat.

Profesor Mojmír Petráň se narodil r. 1923. Jeho konfokální mikroskop způsobil převrat v mikroskopických technikách a přispěl k rozvoji molekulární buněčné biologie.

I přes svůj věk se věnuje překládání a je v kontaktu s výzkumem. Jak vzpomíná na dobu po schválení patentu, který v roce 1965 získal se svým kolegou Milanem Hadravským? Tehdy prosazovali, aby se mikroskop vyráběl v pražské Meoptě.

"Měli jsme tam dobré kamarády. Ti nám řekli, že by to mohli dělat, ale ať seženeme zákazníky, řekneme, kolik by to mohlo stát a že to dají do plánu na příští pětiletku. To je samozřejmě nesmysl," popsal profesor Petráň.

Nezbylo tedy nic jiného, než mikroskop vyrábět pod záštitou JZD Komorno u Plzně.

"Petráň je v současnosti vědeckým pracovníkem Ústavu buněčné biologie a patologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Je členem řady českých vědeckých společností a čestným členem britské Královské mikroskopické společnosti. V říjnu 2005 mu prezident V.Klaus udělil Medaili za zásluhy o stát v oblasti vědy.

ZDROJ: http://plzen.idnes.cz/, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí