zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová energetická řešení od Siemense

28.05.2013
Osvětlení
Větrná energie
Nová energetická řešení od Siemense

LEDky pro Krista

Tři stovky světelných zdrojů na bázi technologie LED od firmy Osram, která je dceřinou společností koncernu Siemens, osvětlují jeden ze sedmi novodobých divů světa - sochu Krista v Rio de Janeiru. Nový LED systém pomohl snížit spotřebu energie na osvětlení bezmála 40 metrů vysoké pamětihodnosti o více než 75 %. Řešení kombinující energeticky efektivní světelné zdroje s moderními systémy pro řízení osvětlení umožňují snížit spotřebu energie až o 80 %. Umělé osvětlení přitom spotřebuje přibližně 20 % světové produkce elektrické energie. Nový světelný zdroj byl instalován u příležitosti konference OSN, která se v Rio de Janeiru uskutečnila v červnu letošního roku a byla věnována tématu udržitelného rozvoje.

Proklatě dlouhé lopatky

S výrobou větrných elektráren začala společnost Siemens před třiceti lety. Tehdy měly lopatky pohánějící turbínu délku pět metrů a výkon elektrárny se pohyboval kolem 30 kilowattů. Na obrázku můžete vidět, kam se vývoj za pouhá tři desetiletí posunul. Každá ze tří laminátových lopatek pro novou elektrárnu o výkonu 6 MW má délku 75 metrů. Průměr kružnice, kterou při rotaci lopatky opisují, je celých 154 metrů, tedy téměř dvojnásobek rozpětí křídel Airbusu A-380. Vývojáři se při konstrukci elektrárny museli vypořádat nejen s ohromnými silami, které na takto dlouhé lopatky při rotaci působí, ale i s přepravou. Součásti bylo totiž třeba přepravit z více než 300 km vzdálené továrny na dánské pobřeží, kde je elektrárna instalována.

Budiž světlo

Siemens plánuje použít důmyslnou technologii, která přinese denní světlo do interiérů v budovách. Tzv. sollectory umístěné na střeše budovy sluneční světlo soustřeďují a poté jej prostřednictvím vlnovodů rozvádějí do budovy. Vlnovody vyúsťují na stropech místností a ústí do LED diod, které budou v případě potřeby poskytovat doplňkové umělé osvětlení. Prototyp těchto speciálních LED diod vyvíjejí výzkumníci společnosti Osram, dceřiné firmy koncernu Siemens, ve spolupráci se svými partnery.

ZDROJ:https://www.cee.siemens.com/
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí