zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Chalupa mystifikuje novináře a veřejnost s tříděním odpadů

18.05.2013
Odpady
Ministr Chalupa mystifikuje novináře a veřejnost s tříděním odpadů

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa opět říká na veřejnosti něco jiného, než ve skutečnosti dělá. Tentokrát se jeho manipulace netýkají zákona o NP Šumava, ale odpadů. Ministr se ve čtvrtek 9. května nechal několikrát slyšet na reprezentačním fóru před politiky a novináři [1], že podíl recyklace komunálních odpadů a spalování si představuje 50:50. Ministerstvo pod jeho vedením však poloviční podíl recyklace komunálních odpadů dlouhodobě odmítá.

Zde je pár ilustrativních příkladů:

o v únoru 2012 ministr Chalupa navrhuje, aby se vláda přestala snažit o dosažení závazné plánované 50% míry recyklace komunálních odpadů: "Cíl [zvýšit materiálové využití komunálních odpadů na 50 % je však nejpřísnější zvolenou variantou z možností, daných Evropskou komisí... je vhodné v budoucnu cíl Plánu odpadového hospodářství upravit" [2],
o v září 2012 Chalupův úřad přímo zpochybňuje padesátiprocentní míru recyklace: "třídění a následná recyklace odpadů má svoje technologické a ekonomické hranice (původní nastavený cíl 50% recyklace komunálního odpadu je zcela nereálný a chybný)" [3],
o v září 2012 ministr Chalupa jako člen vlády schválil "Akční plán pro biomasu 2012-2020", který nepočítá s 50% mírou recyklace ani v roce 2020 [4].

Polovinu svých komunálních odpadů přitom již řadu let let recykluje několik měst, například Olomouc, Semily nebo Svitavy [5]. V zahraničí je míra recyklace ještě vyšší a dosahuje i 70%, jako například v belgickém Vlámsku.

Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda investovala do snadnějšího třídění a lepší recyklace pro domácnosti namísto do spaloven. Ekologická organizace podporuje také chytrou výrobu energie z vytříděného odpadu, například v bioplynových stanicích. Nesouhlasí však se stavbou obřích spaloven směsného odpadu, které zbytečně likvidují velké množství kvalitních, recyklovatelných surovin a produkují toxický odpad. Recyklace musí mít před spalováním přednost.

Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady Hnutí DUHA, řekl:

"Ministr Chalupa by neměl novinářům a veřejnosti lhát. Pod jeho vedením ministerstvo dlouhodobě pracuje na tom, aby se recyklace zmrazila na současné úrovni a statisíce tun kvalitních, recyklovatelných surovin proletělo komínem čtrnáct nových obřích spaloven odpadků za více než 65 miliard korun."

Kontakty:
Ivo Kropáček, Program Odpady, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí