zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Strany ve Sněmovně chtějí odtajnit vlastníky solárních elektráren

17.05.2013
Solární energie
Strany ve Sněmovně chtějí odtajnit vlastníky solárních elektráren

Představitelé sněmovních stran se shodli na tom, že zpracují a v nejbližší době předloží návrh zákona, který rozkryje vlastníky solárních elektráren. Na vytvoření parlamentní vyšetřovací komise, kterou žádali sociální demokraté, se ale nedohodli. Novináře o tom na společné tiskové konferenci informovali zástupci poslaneckých klubů ODS, ČSSD, TOP 09 a Starostů, KSČM a VV spolu s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou a jeho stínovým protějškem Milanem Urbanem.

Podle předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce se jeho straně sice nepodařilo prosadit vytvoření vyšetřovací komise, ale navrhovaný zákon by měl vést ke splnění hlavního cíle, tedy odtajnění vlastníků solárních elektráren, respektive společností, které čerpají dotace z obnovitelných zdrojů. Očekává také, že nové poznatky by mohly pomoci i týmu, který vytváří prezident Miloš Zeman.

Ten nedávno dotace na solární energii označil za největší tunel v českých ekonomických dějinách, a zástupcům ministerstva vnitra, Bezpečnostní informační služby, nejvyššího státního zastupitelství, Nejvyššího kontrolního úřadu a Energetického regulačního úřadu proto navrhl vytvoření vyšetřovací komise.

Vláda chtěla původně podle ministra Kuby podobná opatření zahrnout do připravované novely zákona o obnovitelných zdrojích. "Určité paragrafy, které by se týkaly pouze rozkrytí vlastnické struktury, jsme schopni připravit rychleji," řekl Kuba, který by měl být společně se svým stínovým kolegou a předsedou hospodářského výboru Urbanem garantem přípravy tohoto zákona.

Podle Urbana bude výsledný návrh složen ze dvou částí - z návrhu ČSSD, který vznikl v Senátu a nebyl schválen, a připravované novely zákona o obnovitelných zdrojích, na níž pracuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Do prvního čtení by podle Urbana mohl jít ještě v červnu.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik se nechal slyšet, že zákon bude rychlejší a efektivnější než případná vyšetřovací komise. Poslanec VV Michal Babák dodal, že jeho strana bude pro to, aby zákon prošel ve zrychleném čtení.

"Je to důkaz, že česká politika není až v takové krizi, jak vypadá, jsou témata, na kterých se dokážeme dohodnou napříč politických spektrem," doplnil šéf klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí