zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NSS vyhověl muži, jenž nezískal dotaci z programu Zelená úsporám

21.05.2013
Dotace
NSS vyhověl muži, jenž nezískal dotaci z programu Zelená úsporám

Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl stížnosti muže, který nezískal požadovanou dotaci z programu Zelená úsporám. Justice se jeho žalobou původně odmítla zabývat, protože na dotaci prý neexistuje právní nárok a rozhodnutí je vyloučeno z právního přezkumu. NSS však razí právní názor, že žaloba je přípustná a justice se jí musí zabývat, zjistila dnes ČTK z rozsudku v databázi soudu.

Rozhodnutí o neposkytnutí dotace ze Státního fondu životního prostředí se podle NSS může negativně projevit v právní sféře žadatele, a to třeba v tom, že přijdou vniveč již vynaložené náklady. "Žalobou napadené rozhodnutí nebylo vyloučeno ze soudního přezkumu, a žalobu proto nebylo možno odmítnout," rozhodl proto NSS.

Spor začal tím, že Státní fond životního prostředí neposkytl žadateli nespecifikovanou dotaci z programu Zelená úsporám. Muž se obrátil s opravným prostředkem na ministerstvo životního prostředí. Ministr námitkám nevyhověl, odmítl je v rámci hromadného rozhodnutí.

Následovala žaloba, kterou však Městský soud v Praze odmítl jako nepřípustnou. Nyní se musí sporem zabývat znovu. Podobně už NSS argumentoval v jiném případě letos v lednu.

Program Zelená úsporám spustilo ministerstvo v roce 2009. Cílem byla podpora úspor energie a využití obnovitelných zdrojů v obytných domech. Programem "proteklo" více než 20 miliard korun, určených hlavně na zateplení domů a výměnu oken. Peníze pocházely z prodeje emisních povolenek na vypouštění skleníkových plynů a spravoval je Státní fond životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí