zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce z EU

22.05.2013
Obecné
Krátce z EU

V úterý 7. května se na půdě Evropského hospodářského a sociálního výboru konalo veřejné slyšení na téma udržitelné spotřeby, životnosti průmyslových výrobků a návratu důvěry spotřebitelů v souvislosti s tzv. plánovanou zastaralostí výrobků, což je jev, kdy výrobci konstruují své výrobky tak, aby fungovaly pouze na určenou dobu. Zápis ze slyšení je dostupný zde - www.cebre.cz

Podle údajů zapsaných v registru EU se emise způsobené zařízeními, která se účastní systému obchodování s emisními povolenkami (ETS) v loňském roce snížily o 2 % na 1867 miliard tun CO2. Velice pozitivní je fakt, že pouze méně než 1 % společností nezvládlo dodržet pravidla stanovená systémem ETS, nicméně nerovnováha mezi poptávkou a nabídkou emisních povolenek se dále zhoršila. Oproti roku 2011 se počet přebytečných povolenek zdvojnásobil ze zhruba 950 milionů na téměř dvě miliardy.

13. května proběhlo pod vedením místopředsedů Evropské komise Siima Kallase a Neelie Kroesové a komisaře pro energetiku Gunthera Oettingera první zasedání skupiny na vysoké úrovni Evropského inovativního partnerství zaměřené na rozvoj inteligentních měst a obcí. Cílem partnerství je především rozšířit nové technologie, které pomohou snížit emise skleníkových plynů a spotřebu energií, například v oblastech jako doprava v městských oblastech nebo v oblasti stavebnictví. Na podzim tohoto roku pak skupina vydá zprávu s plánem implementace jednotlivých opatření.

Evropská komise přijala 13. 5. akční plán na oživení mořského a námořního hospodářství v oblasti Atlantského oceánu. Tato strategie by měla do roku 2020 přinést 7 milionů nových pracovních příležitostí a zároveň by měla podpořit environmentální a ekologickou stabilitu této oblasti. Hlavní cíle strategie jsou podpora podnikání a inovací, ochrana mořského a pobřežního prostředí, zlepšení dostupnosti a propojení přímořských regionů a podpora sociálního začlenění a udržitelného modelu regionálního rozvoje.

Evropská unie zavede sankční cla na dovoz bionafty z Argentiny a z Indonésie. Brusel je totiž přesvědčen, že obě tyto země prodávají své produkty v regionu za nespravedlivě nízkou cenu. S odvoláním na informovaný zdroj to uvedla agentura Reuters. Evropská komise podle zdroje předběžně stanovila clo na dovoz bionafty z Argentiny na sedm až 11 procent, u bionafty z Indonésie má poplatek činit nula až deset procent. Konkrétní výše cel má být stanovena do 29. května.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí