zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Setkání náměstků klíčových rezortů s ředitelem Direktorátu OECD pro životní prostředí potvrdilo důležitou úlohu efektivního využívání přírodních zdrojů pro podporu ekonomického růstu

22.05.2013
Obecné
Setkání náměstků klíčových rezortů s ředitelem Direktorátu OECD pro životní prostředí potvrdilo důležitou úlohu efektivního využívání přírodních zdrojů pro podporu ekonomického růstu

Včera se uskutečnilo setkání na vysoké úrovni s ředitelem Direktorátu životního prostředí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) Simonem Uptonem, které uspořádalo Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP).

Zúčastnili se jej také náměstci a vrchní ředitele z ministerstev průmyslu a obchodu, školství, místního rozvoje, dopravy a práce a sociálních věcí i financí. Příležitost setkat se s expertem OECD si nenechali ujít ani zástupci Národní ekonomické rady, Českého statistického úřadu, Svazu průmyslu, Technologické agentury a nevládních organizací.

Hlavním cílem jednání bylo nalezení vhodného modelu spolupráce při řešení konkrétních, vzájemně propojených problémů v oblasti ekonomiky, životního prostředí a sociálních věcí i specifikace klíčových oblastí pro užší spolupráci mezi Českou republikou a OECD. "Zkušenost ukazuje, že klíčem k úspěchu je jednotný přístup a efektivní spolupráce mezi ministerstvy. Z tohoto důvodu jsme se tu dnes všichni sešli," uvedl ve svém úvodním projevu vrchní ředitel sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí MŽP Vít Šumpela. Účastníci se shodli, že přínosný byl nejen odlišný pohled jednotlivých rezortů, ale také inspirace zkušenostmi OECD i úspěšnými příklady praxe jejích členských zemí.

Dotazy náměstků na ředitele Uptona se zaměřily především na obnovitelné zdroje energie, kvalitu ovzduší a její dopady na lidské zdraví, energetickou účinnost, nakládání s odpady, indikátory, konkurenceschopnost a zapojení soukromých společností do řešení daných problémů.

Na příkladech zemí, jakými jsou Německo, Rakousko, Izrael, Norsko či Švédsko, ilustroval expert OECD přínosy zdanění znečištění, ocenění ekosystémových služeb, odstranění škodlivých dotací a vytvoření transparentního a předvídatelného rámce, který by motivoval podnikatele k inovacím a investicím do čistých technologií. S ohledem na specifické podmínky České republiky zdůraznil Simon Upton úlohu dlouhodobé vize, jednotného přístupu napříč resorty, rozvoje lidského kapitálu a chytrých řešení, varoval naopak před zbytečně nákladnými a neúčinnými přístupy.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí