zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČSSD chce prosadit zákon, který by vázal ČR ke snížení emisí CO2

24.05.2013
Ovzduší
ČSSD chce prosadit zákon, který by vázal ČR ke snížení emisí CO2

Česká republika by měla přijmout rámcový zákon, kterým by se zavázala snižovat každoročně emise oxidu uhličitého (CO2) o pevně stanovené množství. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil stínový ministr životního prostředí za ČSSD Vladimír Špidla, podle něhož by cílem zákona bylo snížit závislost české ekonomiky na fosilních palivech. Špidla však nepokládá za příliš pravděpodobné, že se podaří zákon schválit ještě v tomto volebním období.

Podle Špidly je Česko neúměrně závislé na fosilních palivech. "Česká republika produkuje 14 tun kysličníku uhličitého na hlavu ročně a Spolková republika Německo deset tun," řekl Špidla a připomněl, že struktura ekonomiky je v obou státech podobná. Podle něj je třeba závislost snížit kvůli zajištění větší energetické bezpečnosti i kvůli úsporám prostředků za dovoz primárních surovin.

Zvažovaný český zákon, který čerpá inspiraci v Británii a v Rakousku, podporují i ekologové z Hnutí Duha. Programový ředitel hnutí Vojtěch Kopecký dnes iniciativu ČSSD uvítal a zároveň řekl, že o zákoně jsou připraveni debatovat i politici z TOP 09, KSČM, Věcí veřejných a LIDEM.

Podle Kopeckého by zákon neměl přesně stanovovat opatření, kterými by stát k poklesu emisí došel. Určení těchto opatření by bylo na příštích vládách, které by se samy rozhodly, zda budou podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů, jaderné energetiky nebo zvýšení energetické úspornosti.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí