zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekt SUDPLAN na 14. evropském fóru pro ekoinovace

22.05.2013
Ovzduší
Urbánní ekologie
Projekt SUDPLAN na 14. evropském fóru pro ekoinovace

Ve dnech 23. - 24. 5. 2013 proběhne v pražském hotelu Ambassador - Zlatá Husa 14. konference evropského fóra pro ekoinovace nazvaná "Inovativní řešení pro mobilitu, energetiku a informační technologie ve městech" společně pořádaná Evropskou komisí a Ministerstvem životního prostředí ČR. Podrobné informace lze nalézt na webových stránkách konference http://forum.etapwebsite.eu/.

Rok 2013 byl vyhlášen jako rok kvality ovzduší, což podtrhuje naléhavost řešení problému, který je z pohledu zdravotních dopadů v celoevropském měřítku jednoznačně nejzávažnější ze všech environmentálních rizik. Na zdravotní problémy spojené se zhoršenou kvalitou ovzduší každoročně umírá v Evropě přibližně desetinásobný počet obyvatel než na následky dopravních nehod. Jelikož ve městech žije asi 68 % Evropanů, je dosažení kvalitního ovzduší ve městech prioritní.

CENIA bude prezentovat na konferenci v rámci sekce 3 Changing mindsets and behaviors (Změna postojů a přístupů) výsledky projektu SUDPLAN, na jehož řešení se v letech 2010 - 2012 podílela. Projekt byl zaměřen na využití ICT pro udržitelný rozvoj měst a adaptaci měst změně klimatu. V rámci projektu byl vytvořen modelovací a predikční nástroj, pomocí kterého je možné simulovat současný i budoucí stav kvality ovzduší a hydrologických podmínek na úrovni městských aglomerací. Více o projektu lze nalézt zde: http://www.sudplan.eu.

Zásadním výstupem národní části projektu (národního pilotu) je výhled kvality ovzduší v pražské aglomeraci do roku 2030. Dále projekt řešil případové studie, které popisovaly dopad plánovaných i hypotetických rozvojových projektů v pražské aglomeraci na kvalitu ovzduší. Konkrétně bylo posuzováno dokončení pražského silničního okruhu, dalšího rozvoje suburbanizace pražského předměstí a změn na velkém zdroji znečišťování - elektrárně Mělník.

Výsledky projektu, které je možné si prohlédnout pomocí těchto odkazů: http://sudplan.cenia.cz, http://geoportal.gov.cz/sudplan, jednoznačně indikují postupné zlepšování kvality ovzduší pražského a středočeského regionu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí