zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O podobě zákona o Šumavě rozhodne Sněmovna asi nejdříve v září

28.05.2013
Chráněná území
O podobě zákona o Šumavě rozhodne Sněmovna asi nejdříve v září

O podobě zákona o šumavském parku rozhodne Sněmovna asi nejdříve v září. Poslanci chtějí do půlky srpna shromáždit náměty na jeho úpravy. Sněmovní výbor pro životní prostředí kvůli tomu dnes přerušil projednávání návrhu zákona, který předložil Plzeňský kraj. V půli června totéž udělá i po úvodním kole posuzování vládní verze.

Uvedla to místopředsedkyně výboru Kateřina Konečná (KSČM) s tím, že s tímto postupem jsou srozuměny i další sněmovní výbory, které mají návrhy před dalším schvalováním předjednat.

Vládní návrh má rozšířit rozlohu nejpřísněji chráněné první zóny parku ze 13 na 26,5 procenta, bezzásahové území se v nich má zvětšit z 16.000 na 18.000 hektarů. Ekologové a někteří vědci však požadují navýšení plochy první zóny až na polovinu území parku. Plzeňský kraj navrhl rozšířit první zóny jen na 16 procent plochy parku, za což se postavil i Senát, kde má převahu opoziční ČSSD.

Norma počítá s tím, že ve druhé zóně o rozloze zhruba dvou třetin parku bude třeba hospodařit šetrně vůči přírodě. Obyvatelé s trvalým pobytem na území národního parku by pak mohli podle změny zákona vstoupit bez povolení do první zóny parku i mimo vyznačené cesty. Norma podle místopředsedy Svazu obcí šumavského parku a starosty Horní Plané Jiřího Hůlky zajistí lidem nové pracovní možnosti a zaručí tak, aby ze Šumavy neodcházeli.

Ministerstvo životního prostředí hájí vládní návrh tím, že se na jeho podobě shodly i šumavské obce a že jeho ambicí je nastavit jasná pravidla například kvůli kácení v rámci boje s kůrovcem, která vedení parku ani ekologičtí aktivisté nebudou moci obcházet.

Ekologové a vědci ale chtějí, aby pod nejpřísnější ochranou v první zóně bylo až 52 procent území šumavského parku. Plná polovina parku by podle nich také měla být bezzásahová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí