zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MINISTR TOMÁŠ CHALUPA VEŘEJNĚ OCENIL BUDOVY S ENVIRONMENTÁLNÍ CERTIFIKACÍ

31.05.2013
Ekologické stavění, bydlení
MINISTR TOMÁŠ CHALUPA VEŘEJNĚ OCENIL BUDOVY S ENVIRONMENTÁLNÍ CERTIFIKACÍ

Na mezinárodní konferenci Šetrné budovy 2013, která proběhla minulý týden v Praze, ocenil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa stavitele českých budov, které získaly environmentální certifikaci. Přítomným zástupcům investorů předal ministr čestná uznání České rady pro šetrné budovy. Akce se v průběhu dne zúčastnilo zhruba 400 lidí. Na profesionální části konference vystoupilo pře 50 předních expertů ze sedmi zemí světa.

"Myslím, že všichni, kteří se vydali touto cestou, si zaslouží uznání za odvahu. Zkrátka za schopnost vstoupit do řeky, do které nikdo předtím nevstoupil a dokonce jít proti proudu, to je ještě lepší. Já bych za to chtěl moc poděkovat," řekl oceněným podnikatelům na konferenci Šetrné budovy 2013 ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. "Někdo věří, že tím přispívá planetě, jiný, že tím ušetří provozní náklady, pro další je to otázka firemní značky a očekávání, že to ocení klienti. Každý se na to dívá svým praktickým pohledem, který mu nikdo nediktuje, nenařizuje. Nikdo to nedělá proto, že je to nějaká povinnost, ale dělá to proto, že je to jeho racionální volba. Ocenění hodnotí praktickou stránku a já mám rád praktická řešení," dodal Tomáš Chalupa.

Ocenění z rukou ministra životního prostředí převzalo na konferenci 14 zástupců investorů. Byla mezi nimi například Marie Passburg, presidentka společnosti Skanska Property Czech Republic, která převzala čestné uznání za budovu City Green Court v Praze. "Budova City Green Court je nejen úspěšná z hlediska byznysu, ale zároveň se jedná o šetrnou budovu. Ocenění z rukou pana ministra tedy dává smysl," říká Marie Passburg. City Green Court získal environmentální certifikaci LEED Platinum. "Tato budova například dokáže shromažďovat dešťovou vodu a využívat ji na pozemku. Do kanalizace jde pouze desetina celkových srážek, takže nepřispíváme ke vzniku povodní. Máme navíc zelenou střechu, takže v létě tolik neohříváme okolí. Velká část pozemku u budovy je zatravněná a veřejně přístupná," vypočítává výhody Marie Passburg. Mezi další společnosti, které převzaly čestná uznání za certifikované budovy patří například: CTP, Portland Trust, PSJ Invest, Williams Hotel, Plan & Bau ČR, Avestus Real Estate (Czech Republic), Československá obchodní banka nebo Unibail-Rodamco Česká republika.

Kromě předání čestného uznání nabídla mezinárodní konference Šetrné budovy 2013 bohatý program, na kterém zazářili kromě českých odborníků také experti z Velké Británie, USA, Nizozemí, Švédska, Německa nebo Francie.

Konferenci zahájila sekce věnovaná obchodnímu významu šetrných budov. Celosvětově dostupná data jasně ukazují obchodní výhody takových budov: Náklady na návrh a stavbu nemusí být vyšší, trendem je spíše jejich snižování. Pokud se vícenáklady na začátku projektu objeví, jsou kompenzovány nižšími náklady v průběhu celého životního cyklu budovy. Experti zdůraznili, že přetrvávající přesvědčení o vysokých vícenákladech je mylné. Výnosy výrazně předčí případné vícenáklady. Šetrné budovy jsou pro nájemce přitažlivější, než budovy standardní. Operační náklady a náklady na údržbu zde bývají zpravidla nižší, obsazenost naopak vyšší. Výkon šetrné budovy ovšem velmi záleží na správné informovanosti a chování nájemců.

Co se týče nájemců nebo jednoduše obyvatel šetrných budov, konference konstatovala, že tyto budovy přináší nejvýraznější hodnotu právě jim. Kvalitní vnitřní prostředí má blahodárný vliv na zdraví a pocit štěstí. K tomuto pocitu přispívá například přívod čerstvého vzduchu, dostatek denního světla nebo výhled do zeleně. Zvyšování produktivity práce může mít větší finanční přínos než energetická efektivita. Výzkumy například ukazují, že v budovách s kvalitním vnitřním prostředím člověku lépe funguje paměť a dokáže zpracovat více informací.

Petr Vogel, předseda České rady pro šetrné budovy a konzultant EkoWATTu, v úvodním panelu mimo jiné připomněl, že šetrné budovy jsou dobrou cestou z krize. Stavební průmysl ale musí podle Vogela spolupracovat na tvorbě poptávky společně bez ohledu na konkurenční vztahy.

Třešničkou na dortu úvodní plenární sekce byla přednáška předního evropského architekta Thomase Raua o novém konceptu budov. Rau už nyní staví pro různé klienty budovy jako materiálové banky. Hodnota surovin totiž časem stoupá. Budova s rozumně zabubnovanými materiály, které se po čase dají opět získat zpět bez vysokých nákladů, má vyšší hodnotu a navíc je environmentálně šetrnější. Holandsko-německý architekt na své přednášce také představil typ "cirkulární ekonomiky" a konzumní společnosti, která sice nespotřebovává méně, ale jinak - v podstatě bez odpadu. Podle Raua bude nejlepší, když se obchodní model ekonomiky promění od dodávání výrobků k dodávání služeb. Nový obchodní model by měl motivovat dodavatele, aby byl jeho produkt co nejefektivnější. Konzument již nebude podle Rauovy vize vlastníkem produktů, měl by pouze platit za službu, kterou produkt zajišťuje. Bylo by pak v logickém zájmu výrobce, aby produkt nejen vydržel co nejdéle bez poruch a nutných oprav, ale aby také spotřebovával co nejméně energie nebo surovin. Tento přístup uplatňuje Rau v rámci svých projektů, kde dává v podstatě doživotní záruku na budovu a také na její výkonnost. Účastníci hodnotili přednášku Thomase Raua na konferenci jako jednu z neinspirativnějších.

V rámci konference promluvilo v 15 panelech přes 50 řečníků. Diskutovaly se nové verze certifikačních systémů LEEED, BREEAM a SBToolCZ, šetrné stavební výrobky z pohledu výrobců a uživatelů, nové digitální technologie pro navrhování, stavbu a provozu budov, novela zákona o hospodaření energií nebo problematika rekonstrukcí. Návštěvníci si pochvalovali šíři témat a kvalitu jednotlivých přednášek. Mezi mluvčími byli například Casey D. Rutland, zástupce ředitele Arup Associates, Nicklas Lindberg, prezident Skanska Commercial Development Europe, Tomáš Podivínský, náměstek ministra životního prostředí, Luděk Niedermayer, ředitel oddělení consultingu Deloitte ČR nebo Martin Townsend, ředitel BREEAM. Vedle konference běželo také expo, kterého se zúčastnilo 33 vystavovatelů v čele se společnostmi Skanska, Cisco, Saint-Gobain, Knauf Insulation, Len+ K architekti, CTP, Enesa, Ekowatt, Trimo, Otis nebo Zumtobel.

Více informací o konferenci získáte na www.setrnebudovy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí