zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína prý tlačí na některé státy EU kvůli clu na solární panely

29.05.2013
Politika
Solární energie
Čína prý tlačí na některé státy EU kvůli clu na solární panely

Čína vyvíjí tlak na některé státy Evropské unie, aby hlasovaly proti plánovanému zavedení cel na dovoz solárních panelů z Číny. Řekl to dnes mluvčí evropského komisaře pro obchod. Eurokomisař pro obchod Karel De Gucht mezitím prohlásil, že se tomuto čínskému tlaku nepodvolí. Úsilí Pekingu tímto směrem označil za mrhání časem.

Podle průzkumu agentury Reuters, zveřejněného v pondělí, se vlády většiny zemí EU staví proti plánovanému zavedení cel na dovoz čínských solárních panelů. Evropská komise by měla uvalit cla v průměru 47 procent od 6. června. Sankce je ale jen předběžná a De Gucht usiluje o vyjednání řešení s Pekingem. Nejméně 14 z 27 zemí EU včetně Německa ale je proti těmto clům. Obávají se totiž, že jejich zavedení bude mít negativní dopad na jejich obchody s Čínou, která má druhou největší ekonomiku světa.

De Gucht dnes před vlivným výborem pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu řekl, že Číňané jej "vyvíjením tlaku na členské státy neohromí". Pokud by se o něco takového pokusili v jeho případě, budou prý "mrhat svým časem".

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí