zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zeman podepsal novelu zákona o odpadech, kterou dříve vetoval

03.06.2013
Odpady
Zeman podepsal novelu zákona o odpadech, kterou dříve vetoval

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o odpadech, kterou předtím kvůli chybě zákonodárců vetoval. Hrad o tom informoval na svém webu. V účinnost norma vstoupí v říjnu.

Hlava státu zákon původně vetovala, protože kvůli chybě obsahovala pozměňovací návrh poslance ODS Františka Sivery, který poslanci neschválili. Vláda pak novelu v květnu Sněmovně předložila znovu. Ta ji schválila ve zrychleném režimu, pro se poté vyjádřil i Senát.

Novela má především umožnit, aby poplatky na likvidaci autovraků bylo možné až do konce příštího roku používat na projekty v rámci programu Zelená úsporám na zateplování budov. "Tento návrh sám o sobě nemá souvislost s fotovoltaikou," řekl před květnovým hlasováním ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) s tím, že zákon upravuje zejména administrativní náročnost v odpadovém hospodářství.

Chalupa svůj návrh zdůvodnil potřebou dočerpat finanční prostředky na snížení deficitu programu Zelená úsporám. Využito má být takto podle ministra 1,5 miliardy korun. Poplatky na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků by měly jen k tomuto účelu sloužit až do roku 2015.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí