zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Oil World: Růst produkce bionafty letos opět zpomalí

13.06.2013
Energie
Zemědělství
Oil World: Růst produkce bionafty letos opět zpomalí

Tempo růstu celosvětové produkce bionafty v letošním roce opět zpomalí. Předpověděla to dnes organizace Oil World, která sídlí v Hamburku. Podle ní tento trend mimo jiné přispívá k poklesu cen rostlinných olejů. Výroba bionafty by letos měla stoupnout o milion tun na 24,4 milionu tun. V loňském roce se produkce zvýšila o 1,3 milionu po nárůstu o 3,7 milionu tun v roce 2011.

Způsob, jakým se bionafta vyrábí, se v posledních letech stal terčem ostré kritiky. Výroba tohoto "zeleného" paliva ze zemědělských komodit je totiž podle kritiků jednou z hlavních příčin růstu cen potravin.

Největším výrobcem bionafty letos podle Oil World zůstane Evropská unie, ačkoli její produkce stoupne pouze nepatrně na 9,6 milionu tun z loňských 9,4 milionu. Ve Spojených státech by se měla produkce zvýšit o 0,6 milionu tun na 3,9 milionu tun.

Výrazný pokles produkce se naopak očekává v Argentině, a to na 1,75 milionu tun z loňských 2,46 milionu. Důvodem je obchodní spor s Evropskou unií, která je klíčovým odběratelem argentinské bionafty.

Evropská komise minulý měsíc uvalila na dovoz bionafty z Argentiny odvetná cla. Podle Bruselu tamní producenti prodávají bionaftu v Evropské unii za uměle nízké ceny.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí