zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světové aerolinky se shodly na plánu boje s leteckými emisemi

13.06.2013
Doprava
Ovzduší
Světové aerolinky se shodly na plánu boje s leteckými emisemi

Velké světové aerolinky se shodly na návrhu, který se týká emisí zplodin z letecké dopravy. Chtějí se tak pokusit odblokovat rozhovory o tomto problému na mezinárodní úrovni. Plán, na kterém se aerolinky shodly, má sloužit jako podklad k dalším jednáním, kde proti sobě naráží především postoj Evropské unie a desítek zahraničních vlád. Uvedla to dnes agentura Reuters. V Kapském Městě se teď koná výroční valná hromada Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), jehož součástí je většina světových aerolinek.

Evropská unie chce, aby se všechny aerolinky využívající letiště v EU zapojily do unijního systému obchodování s emisními povolenkami. Ten má za cíl omezit vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Letecké společnosti mají do roku 2020 dostávat 85 procent povolenek zdarma a nakupovat jen 15 procent. Proti tomu se ale postavily více než dvě desítky zemí včetně USA a Číny.

Brusel nakonec plán na prodej emisních povolenek o rok odložil, aby měli jeho oponenti víc času dohodnout se na jednotném globálním systému. Letecké společnosti chtějí zabránit tomu, aby spor nevyústil v mezinárodní obchodní válku. Zahraniční vlády v novém dokumentu vyzvaly, aby schválily systém na principu jednotného trhu, který by umožnil kompenzovat růst emisí po roce 2020.

Proti opatření hlasovaly čínské a indické státní aerolinie, což se podle analytiků chápe jako dozvuky postojů tamních vlád, které vůči jednáním o tomto problému na širší úrovni staví zdráhavě.

Sporem ohledně emisí z letectví se zabývá i Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). ICAO by se měla znovu setkat v září. Letecké společnosti chtějí do té doby zmírnit neshody, které panují i mezi nimi. Jednou z nejspornějších otázek je třeba to, jestli by za emise škodlivých látek mělo platit celé odvětví, nebo zda by měly být nejvíce zpoplatněny nejrychleji rostoucí aerolinie.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí