zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vavrouškovu ekologickou cenu dostali manželé Jongepierovi

10.06.2013
Obecné
Vavrouškovu ekologickou cenu dostali manželé Jongepierovi

Za ochranu přírody dnes v rezidenci pražského primátora na Mariánském náměstí obdrželi Cenu Josefa Vavrouška botanici a ekologové Ivana a Jan Jongepierovi z jihomoravského Veselí nad Moravou. Odborná porota je ocenila zejména pro jejich úsilí o ochranu luční biodiverzity, které se věnují celý profesní život. Vyhlášení cen za rok 2012, jež udělují Nadace Partnerství a Nadace Charty 77, se pořádalo u příležitosti Světového dne životního prostředí.

"V letošním roce se porota přiklonila k ochráncům přírody z Bílých Karpat. Ivana a Jan Jongepierovi patří již dlouho k uznávaným odborníkům a zasloužili se zcela zásadně o ochranu orchidejových luk. Jejich znalosti a praktické zkušenosti jsou využívány i v zahraničí," uvedl výkonný ředitel Nadace Partnerství Tomáš Růžička.

Jongepierovi stáli v roce 2009 u počátků sbírky na výkup pozemků Vlčí hrdlo u Bzence, aby se vrátila půda zamokřeným loukám podél potoka v povodí Moravy. Zatím se podle Růžičky podařily vykoupit tři hektary, které se navrátí do svého původního stavu a záměrem je též obnovení meandru zregulovaného potoka.

Porota podle Indiry Bornové z Nadace Charty 77 letos vybírala ze 13 nominovaných osobností, jejichž profil byl z profesního hlediska velmi rozmanitý. Mezi nominovanými byli například expert na energetiku Edvard Sequens, ekologický aktivista Miroslav Patrik nebo českolipský dětský psycholog Miroslav Hudec.

Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem prvního československého ministra životního prostředí, který v roce 1995 tragicky zahynul se svou dcerou při zimním přechodu Vysokých Tater. Laureáti zároveň obdrží symbolickou finanční odměnu 40.000 korun. Za 17 let trvání soutěže jich bylo 27, některé osobnosti z nich byly oceněny in memoriam.


Dosavadní laureáti a laureátky Ceny Josefa Vavrouška:
2012 - Ivana a Jan Jongepierovi
2011 - Martin Bursík a Pavel Šremer
2010 - Martin Říha
2009 - Vladimír Buřt a manželé Adri van Westerop (in memoriam) a Raymond Aendekerk (Lucembursko)
2008 - Miroslava Knotková a Antonín Buček
2007 - Ivan Dejmal (in memoriam) a Miroslav Janík
2006 - Karel Hudec a Pavel Franc
2005 - Jan Bouchal (in memoriam), Yvonna Gaillyová
2004 - Bohuslav Blažek (in memoriam), Hana a Jiří Kulichovi
2003 - Svatomír Mlčoch
2002 - Ivan Rynda
2001 - Jan Jeník
2000 - Ĺubica Trubíniová a Aleš Máchal
1999 - Igor Míchal
1998 - Hana Librová
1997 - Eliška Nováková
1996 - Mikuláš Huba a Erazim Kohák

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí