zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kácení aleje mezi Ždírcem a Krucemburkem neproběhlo v souladu se zákonem

10.06.2013
Příroda
Kácení aleje mezi Ždírcem a Krucemburkem neproběhlo v souladu se zákonem

Mezi Ždírcem nad Doubravou a Krucemburkem byla v březnu 2013 pokácena alej vzrostlých stromů. Důvody ke kácení byly údajně dva - nevyhovující provozní bezpečnost některých dřevin v aleji a oprava daného úseku silnice první třídy I/37. Ředitelství silnic a dálnic proto na základě povolení, vydaného MěÚ Ždírec nad Doubravou a Úřadem městyse Krucemburk, pokácelo na sto vzrostlých stromů.

Starosta Ždírce nad Doubravou sice tvrdil, že kácení proběhlo v souladu se zákonem, nicméně Česká inspekce životního prostředí na základě podnětu celou věc prošetřila a zjistila, že tomu tak nebylo.

ČIŽP ve spolupráci se Správou CHKO Žďárské vrchy, na jejímž území byly stromy pokáceny, shledala v postupu MěÚ Ždírec nad Doubravou i ÚM Krucemburk celou řadu procesních i věcných chyb. Obecní úřady například ve svém rozhodování nevzaly v potaz skutečnost, že kácení stromořadí je činnost, která může významně změnit krajinný ráz, ve výroku rozhodnutí o kácení nebyly uvedeny specifikace dřevin, určených ke kácení; vydaná rozhodnutí nesplňovala náležitosti rozhodnutí dle příslušných ustanovení Správního řádu, dále nebylo provedeno vyhodnocení estetického a funkčního významu dřevin dle § 8 odst. 1 zákona (obecní úřady sice konstatovaly, že význam posoudily, ale nijak neodůvodnily, ani nepopsaly způsob tohoto posouzení); navíc nebyla uložena ani náhradní výsadba.

Vzhledem k tomu, že stromy již byly pokáceny, ale věc neproběhla v souladu se zákonem, ČIŽP zahájila správní řízení s Ředitelstvím silnic a dálnic o uložení pokuty za narušení krajinného rázu bez souhlasu Správy CHKO Žďárské vrchy. Příslušné úřady by navíc měly uložit náhradní výsadbu, která alespoň částečně nahradí újmu na dřevinách a krajinném rázu.

ZDROJ: Simona Cigánková, tisková mluvčí ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí